Michaela Kadlecová  | 13. 10. 2022

Sezóna zimních pneumatik je tady. Jak je vybírat?

Na konci října čeká na majitele vozů povinnost přezout z letních na zimní pneumatiky. Jak se liší zimní od letní pneumatiky a jak zimní pneumatiky vybírat? Na to jsme se zeptali Magdy Nagy marketingové ředitelky společnosti Continental Barum, výrobce pneumatik.

Potřebujete poradit s pojištěním auta?

Nechte nám na sebe číslo a my vám poradíme s povinným ručením a havarijním pojištěním.

Proč vlastně musíme měnit pneumatiky na zimní? Co hrozí, pokud je nepřeměníme?

Venkovní teploty i podmínky jsou v zimě i v létě diametrálně rozlišné. Měnit letní pneumatiky za zimní je hlavně otázkou bezpečnosti, která byla zdůrazněna i legislativou. V České republice jsou zimní pneumatiky povinné od 1.11. za předpokladu, že je na vozovce sníh, led nebo námraza nebo se to dá předpokládat. Případně, pokud to vyžaduje místní značení. Pokud stálé denní teploty klesnou zhruba pod 7ºC, pak jsou vlastnosti letních pneumatik nedostatečné. Novým segmentem, který v poslední době zaznamenává poměrně velký boom, jsou celoroční pneumatiky. Ty splňují všechny legislativní předpoklady pro zimní pneumatiky a jejich vlastnosti jsou takové, aby zvládly za určitých kompromisních podmínek léto i zimu. A jaké jsou ty podmínky? Pro koho se celoroční pneumatiky hodí? Pro ty, kteří najíždí zhruba kolem 5.000 km/ročně, jezdí ve větších městech, kde je péče o vozovky v zimě zajištěna, v nížinách, kde jsou mírnější zimy. I u celoročních pneumatik doporučuji sáhnout po kvalitních produktech ověřených značek.

Přečtěte si: Cena ojetých vozů stoupá, kdy má smysl havarijní pojištění?

Jak se liší zimní a letní pneumatika?

Těch rozdílů je celá řada – konstrukcí počínaje, přes směs /materiál/, ze které jsou pneumatiky vyrobeny až po dezén, který je u zimních pneumatik členitější, aby umožňoval lepší záběr na sněhu. Laik pozná většinou zimní pneumatiku tím, že má více dezénových drážek, které jsou členitější. A 100% podle nápisu na bočnici – kde najde M+S nebo 3TPMFS (symbol sněhové vločky v hoře).

Nepřehlédněte: Jaká je cena technické a evidenční kontroly?

Doporučujete zimní pneumatiky na samostatných discích?

Používání dvou sad kompletních kol – jedny na jaro, druhé na zimu – má určitě své výhody. Mezi ty patří většinou rychlejší servis před sezonou, kdy neprobíhá montáž pneumatiky na disk, ale jen přehození kompletních kol. V tomto případě bych stejně doporučovala nechat před sezonou pneumatiky převážit a určitě bych investovala i do kontroly a seřízení geometrie. Dobrý stav podvozku auta společně se správným huštěním pneumatik nejen že snižuje spotřebu pohonných hmot, ale hlavně výrazně prodlužuje životnost pneumatik.

Můžete uvést podrobnosti "souboje" influencerů, který jste iniciovali?

Byl to PR projekt na podporu 2 lokálních značek pneumatik - Barum, který příští rok slaví 75výročí - a Matador – značkou, která je doma ve slovenském Púchově a v roce 2025 budeme slavit dokonce 100let od výroby první pneumatiky s touto značkou.

Jak vybírat zimní pneumatiky?

Výběr zimní pneumatik není jednoduchý. Přesto, že více než polovina českých řidičů si informace o pneumatikách hledá na internetu, zhruba stejné množství kupujících dá na doporučení svého dealera nebo servisního mechanika. Pokud chcete výběrem pneumatik trávit čas, musíte si nejprve promyslet rozměr pneumatik, jaké vlastnosti od pneumatik očekáváte a kolik do nich chcete investovat. Dobrým vodítkem pak mohou být třeba výsledky nezávislých testů, zkušenosti svých známých nebo i to, jak často vidíte danou značku pneumatik na autech ve svém okolí.

Zimní pneumatiky a povinné ručení

Pokud se stanete účastníky dopravní nehody v zimním období a nebudete mít přezuto, můžete počítat s postihem od pojišťovny. Ať už jste nehodu způsobil, nebo ne, pojišťovna může krátit výplatu náhrady škody z povinného ručení, a to až o pětinu.

NačítámNačítám