Michaela Kadlecová  | 22. 2. 2022

Jak se pojistit proti vichřici?

AKTUALIZOVÁNO 15.7.2024 Silný vítr je v Česku poměrně obvyklým jevem a jeho řádění čas od času napáchá velké škody. Dobrou zprávou je, že se proti nim lze pojistit. Jaké kroky podniknout, abyste škody nemuseli platit ze svého?

Vichřice a hurikány tu s námi byly i dříve, mnozí odborníci ale varují, že vlivem klimatické krize jsou bouře a další přírodní úkazy stále silnější. Hurikány dokonce mohou být tak silné, že už pro ně podle vědců nestačí ani pětistupňová Saffirova-Simpsonova stupnice, která se využívá především na západní polokouli. Česko má samozřejmě oproti těmto oblastem – s ohledem na výskyt bouří a tornád – mnohem příznivější klimatické podmínky, ani u nás už ovšem nejsou vichřice, hurikány nebo tornáda jevem, který bychom znali jen z doslechu. Moravu dokonce v roce 2021 zasáhlo nejsilnější tornádo v novodobé české historii a silné bouřky doprovázené nárazovým větrem každoročně sužují většinu území Česka. Výjimkou pak nejsou zranění ani škody na majetku, které šplhají do milionových částek. A právě to je důvod, proč se pojištění může vyplatit.Pro info: Pojmy ze světa pojištění

Pojištění odpovědnosti, nebo pojištění majetku?

Vichřice velmi často odnese i těžké předměty, které mohou způsobit jinému újmu. V současné době jsou evergreenem létající trampolíny, které se kvůli svému tvaru snadno vznesou a po dopadu mohou svou vahou způsobit paseku. Kdo je v takovém případě na vině a jaké pojištění škodu kryje? Je vina majitele trampolíny, že ji správně neukotvil a jde tedy o jeho odpovědnost, nebo za tak silný vítr nemůže a škoda se má krýt z pojištění majetku? Zde je důležité, zda skutečně vál tak silný vítr, který bylo možné považovat za vichřici, tedy od 75 kilometrů v hodině, jak to udává Beaufortova stupnice. Pokud tomu tak skutečně bylo, pak jde o vyšší moc a za tu již dotyčný majitel trampolíny nemůže. Pro poškozeného je jediným řešením obrátit se na pojišťovnu, kde uzavřel pojištění majetku.

Info: Jak si vybrat správnou pojišťovnu?

Chcete levnější povinné ručení?

Vyzkoušejte naše srovnání povinného ručení a najděte si to nejvýhodnější. Vaše vozidlo připojistíme také proti živlům, takže budete vždy suchu.

Pojištění auta proti vichřici

Vaše vozidlo může vichřicí značně utrpět. Typicky na něj může spadnout větev stromu, či strom samotný a vozidlo značně poškodit až k totální škodě. Velmi častá je poničená karoserie a sklo. Kdo hradí škodu, pokud se vozidlo poškodí tak, že na něj kvůli větru něco spadne? V případě, že je vozidlo poškozené živly (nejen vítr, ale i voda, sníh, kroupy), pak lze náhradu škody čerpat pouze díky havarijnímu pojištění. Další možnost je přidat si pojištění proti živlům k povinnému ručení. Toto pojištění je levnější, ale nekryje proti vandalismu, odcizení, nebo srážce se zvěří. Havarijní pojištění se většinou sjednává se spoluúčastí, čím je spoluúčast vyšší, tím je pojištění levnější.

Pojištění majetku proti vichřici

Nemovitosti jsou vichřicí nejpostiženější. Vichřice ničí střechy, odnáší okapy, vysklí okna, může jít o skutečně zásadní škody. Pokud chcete na pojišťovně uplatnit škodu z pojištění majetku, je třeba, aby rychlost větru dosahovala alespoň 75 kilometrů v hodině, pro posouzení je důležité měření Českého hydrometeorologického ústavu, který vydává před silným větrem výstrahu. Ochranu vašeho majetku před vichřicí vám zaručí pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Pokud vichřice poškodí vaši střechu, nebo rozbije sklo v oknech, pak se uplatňuje nárok díky pojištění nemovitosti. Pokud se vám poničí třeba kvůli rozbitému oknu vybavení bytu, pak je třeba škodu chtít z pojištění domácnosti. Vichřice se považuje opět za jeden z živlů, stejně jako třeba srážky, nebo sníh a její následky kryje každé pojištění majetku.

Jak si pojistit dům proti vichřici?

Využijte naši kalkulačku pojištění nemovitosti a během chvíle vám předložíme výhodné nabídky.

Co dělat po vichřici?

V první řadě škody zdokumentujte, tedy vyfoťte, nebo natočte. Zničený majetek hned neuklízejte. Odstranit ho můžete pouze tehdy, když hrozí akutní nebezpečí. Nahlaste škodu pojišťovně, a to telefonicky, nebo přes webový formulář pojišťovny. Opravy můžete zahájit až tehdy, když pojišťovna projeví souhlas. Podle výše škody pojišťovna vyšle likvidátora, který místo škody obhlédne a připraví protokol. Poničených věcí se hned nezbavujte. Pokuste se vyhledat účtenky a faktury poničeného vybavení a částí nemovitosti. Jistě se do budoucna vyplatí účtenky vyfotit a uložit si je online, například nahrát do e-mailu, nebo na sdílený disk.

Nepřehlédněte: Kdy je třeba uzavřít pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti?

NačítámNačítám