Michaela Kadlecová  | 21. 7. 2021

Cestovní pojištění VZP

Pokud jste pojištěni u Všeobecné zdravotní pojišťovny, získáváte také tzv. Evropský průkaz pojištěnce, který vám v rámci cestování do zemí Evropské unie přináší celou řadu výhod. Na co máte nárok a jak se liší od cestovního pojištění VZP?

Kartička od pojišťovny jako cestovní pojištění VZP

Pokud se chystáte na cesty do zemí Evropské unie, určitě si nezapomeňte průkazku od pojišťovny. Evropský průkaz zdravotního pojištění totiž dokládá, že jste pojištěni v některé ze zemí Evropské unie. Kartičku VZP můžete využít nejenom v zemích EU, ale také ve Švýcarsku, uznávají ho ale také Island, Lichtenštejnsko, Norsko, v Severní Makedonii a v Srbsku. Díky kartičce máte nárok na stejnou zdravotní péči, jakou mají místní občané. Nesmí ovšem jít o péči, za kterou jste vycestovali. Jedná se o nezbytné ošetření, které řeší nenadálou situaci, která vás potkala v zahraničí. Můžete se tedy nechat ošetřit ve všech státních zdravotních zařízení. Pokud by byl pacient nucen si péči přes to hradit, pak mu ji jeho zdravotní pojišťovna proplatí. Je třeba ale počítat s tím, že situace ohledně toho, co je hrazeno s veřejného pojištění, se liší země od země. V mnoha zemích se například platí prakticky vše, například každá návštěva lékaře, a to až do výše dvou tisíc korun. Ty musíte uhradit, aby se s vámi lékař začal zabývat. Pokud je neuhradíte, bude je z vás místní pojišťovna vymáhat. Pojištěnec tedy může být nepříjemně překvapen, protože platí, že spoluúčast je u nás spíše nižší.

Vybrali jste dobře pojištění auta?

Srovnejte si nabídky pojišťoven a zjistětě, zda nemůžete získat lepší cenu a služby! Stačí jen espézetka!

Proč si pořídit cestovní pojištění, i když máte kartičku pojišťovny?

V první řadě je třeba zmínit, že celá řada úkonů není z veřejného pojištění možná hradit. V první řadě jde o převoz zpátky domů. Například po zlomenině se nebudete schopni se sami dopravit zpět do České republiky a budete potřebovat převoz sanitkou. Pokud nebudete mít uzavřené řádné cestovní pojištění, pak se budete muset postarat o převoz sami, případně si převoz uhradit. Dále je třeba myslet na výši spoluúčasti. Podmínky ve členských státech se liší, za jednu návštěvu lékaře ale zaplatíte většinou několik desítek EUR. Platíte také za recept v lékárně, velmi se liší spoluúčast při placení léků. V Itálii je neobyčejně vysoká, až 100 % ceny. Pokud vás rozbolí zub, může vás ošetření doslova zruinovat, v mnoha zemích se totiž platí naprosto vše.Plnohodnotné cestovní pojištění VZP

Cestovní pojištění vás před těmito následky spolehlivě uchrání, navíc nabídne i nejrůznější asistenční služby, které vám mohou často vytrhnout trn z paty. Velmi užitečné je například tlumočnictví, díky kterému zjistíte, co po vás chce cizí policista, nebo zda si kupujete správný lístek na hromadnou dopravu. Pomůže také, pokud vám uletí letadlo, nebo pokud vaše zavazadla dorazí jinam, než kde přistanete vy. Cestovní pojištění zkrátka umí mnohé, co kartička pojištěnce nezaručí. Proto se nabízí také cestovní pojištění VZP, které je ale plnohodnotným cestovním pojištěním, které kryje všechny možné situace. Klasický Evropský průkaz pojištěnce vám jistě zaručuje mnohá práva na ošetření v zemích Evropské unie, ale až cestovní pojištění vám poskytne na cestách skutečný komfort.

Pokud plánujete svatební cestu, nezapomeňte na změnu svého stavu včetně příjmení.