Michaela Kadlecová  | 11. 6. 2021

Jak se liší pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti?

Jde o nemovitost, nebo o domácnost? Co vše získáte zpět, pokud u vás zuří požár, nebo zloděj? Kdo může uzavřít pojištění domácnosti a kdo pojištění nemovitosti?

Pojištění nemovitosti objednává majitel, domácnosti kdokoliv

Zatímco pojištění domácnosti může uzavřít kdokoliv, kdo nemovitost obývá, pojištění nemovitosti uzavírá její majitel. Pokud tedy obýváte byt, který jste si pronajali, můžete uzavřít pojištění domácnosti, pokud ho již neuzavřel majitel. Ten tak většinou učiní, pokud pronajímá byt, který je zařízený. Ani jedno pojištění není povinné. Pouze ti, kdo financují pořízení nemovitosti hypotékou, musí uzavřít pojištění nemovitosti, které bude vinkulované hypotéční bance. Ačkoliv není toto pojištění povinné, uzavře jej každý rozumný majitel nemovitosti. Poškození nemovitosti například požárem, záplavami, potopami, bleskem nebo větrem, je totiž častější, než byste si mysleli. Pojištění nemovitosti kryje škody, které vzniknou na nemovitosti samotné, tedy na její stavbě, zdech, podlahách, střešních krovech, příčkách, ale také na veškerém vybavení, které je napevno připevněno k domu, například k vybavení koupelny, nebo vestavěné kuchyni. Pojištění domácnosti kryje škody, které vzniknout na vybavení domácnosti, což jsou elektrospotřebiče, ale také nábytek, sportovní potřeby a vše, co doma máme, včetně peněžní hotovosti. Ke škodám na tomto majetku nemusí docházet v domácnosti, ale i na cestách. Pokud vám tedy ukradnou lyže na sjezdovce a máte správně uzavřené pojištění domácnosti, pak můžete i tehdy požadovat náhradu škody.

Přečtěte si: Pozor na podpojištění nemovitosti!Jak ušetřit na pojištění auta?

Máte skutečně dobré pojištění auta? S námi si můžete během chvilky prověřit, zda je tomu skutečně tak. Stačí pouze registrační značka vozidla a my vám zjistíme, které jsou ty nejvýhodnější nabídky. Zcela nezávazně a bez rizika. Pokud budete chtít, můžete si pojištění sjednat sami od začátku až do konce!

Působení živlů, ale i vandalismus

Co kryje pojištění nemovitosti a co pojištění domácnosti? Škody mohou vznikat z několika různých příčin. Hlavními riziky je působení živlů, tedy ohně, blesku, srážek, vody vytékající z vodovodního potrubí, větru, krupobití, ale také pád stromu a stožáru, vandalismus, přepětí v elektrické síti a zkrat. Pojišťovny většinou nabízejí balíčky určitých rizik, čím více rizik, tím více si připlatíte. Výše pojistky se odvíjí také od hodnoty pojišťovaného majetku. Pokud se chcete před ztrátami skutečně ochránit, je třeba ho ohodnotit správně. Bylo by velkou chybou hodnotu majetku schválně ponížit, abyste dosáhli menší splátky. Pojišťovna by vás mohla jednak penalizovat a pokud by došlo k pojistné škodě, nezískali byste plnou cenu poničeného majetku.

Asistenční služby pomohou

Díky pojištění získáte nejenom hodnotu poškozeného majetku, ale také nabídku asistenčních služeb, které v můžete v mnoha momentech určitě ocenit. Například pokud si zabouchnete dveře, praskne vám trubka, nebo se rozbije počítač. Nabízí se také cykloasistence v případě, že by se vaše jízdní kolo stalo nepojízdným, nebo byste se zranili. Pojištění nemovitosti a domácnosti lze sjednávat v balíčku a je opět třeba pozorně číst, které konkrétní služby a krytí rizik si objednáváte. Jeho součástí může být také pojištění odpovědnosti za škodu. Možná se tomu divíte, ale i vaše nemovitost, nebo domácnost může způsobit někomu škodu. Například padající omítka může poškodit něčí vozidlo. Pokud byste měli toto pojištění sjednané, pak veškerou škodu, která tak někomu vznikla, kryje pojišťovna.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací