Michaela Kadlecová  | 7. 10. 2021

Pozor na podpojištění nemovitosti. Můžete přijít o peníze

Rozhodli jste se pojistit si nemovitost? Děláte jistě dobře, ale dejte pozor na to, aby byla vaše nemovitost pojištěna na správnou hodnotu. Jak ji nejlépe zjistit?

Ceny nemovitostí letí vzhůru

Pokud pojišťujete zcela novou nemovitost, pak je její hodnota jasná. Jde o cenu, za kterou jste ji postavili, nebo pořídili. Hodnota udržované nemovitosti ale může v čase vzrůst. Stoupá jednak díky prostému faktu, že ceny nemovitostí vystřelily v poslední době raketové vzhůru. To platí zejména o určitých regionech. Typicky jde o velká města, nebo jejich okolí, ceny nemovitostí se ale zvedají vlastně plošně, rostou naprosto všude. Hodnota nemovitostí roste také díky tomu, pokud do nich investujeme a rekonstruujeme. I to, že jsme v nemovitosti vyměnili rozvody, nebo zdroj vytápění, či nemovitost zateplili, její hodnotu povyšuje.

Jaká je hodnota nemovitosti?

To vše je třeba brát na zřetel, pokud si dojednáváte pojištění nemovitosti. Toto pojištění kryje hned několik škod, jde o škody, které vzniknou typicky kvůli požáru, vichřici, úderu blesku, záplavám, nebo povodním, které se považují za základní rizika. Připojit lze ale ještě celou řadu dalších rizik. Pokud ke škodě dojde, pojišťovna posuzuje jednak škodu samotnou, dále pak hodnotu, na kterou byla nemovitost pojištěná. Pokud bude například škoda zcela zničující, přitom budete mít nemovitost pojištěnou na stejnou částku jako před deseti lety, pojišťovna vám celou škodu nenahradí, ale pouze její poměrnou část. U požáru, při kterém nemovitost zcela vyhoří, můžete získat například jen polovinu částky, za kterou by bylo možné dům opravit, či postavit znovu. To může být pro mnohé likvidační, protože zbytek částky nemají kde sehnat. Přitom by stačilo málo, pojistit nemovitost na její skutečnou hodnotu.

Přečtěte si: Potřebujete vzor výpovědi povinného ručení?

Chcete zjistit, zda nemůžete mít lepší pojištění auta?

Na pojištění lze ušetřit, nebo si zajistit za stejnou cenu lepší služby. Pojďte se s námi podívat, zda nemůžete ušetřit na pojištění auta - na povinném ručení a havarijním pojištění.

Požáry hrozí každý den

Pokud by totiž v takovém případě ke škodě došlo, pojišťovna bez okolků vyplatí vše, co je třeba na urovnání škody. Veškeré škody se uhradí z pojištění a klient pojišťovny nemusí na své prostředky vlastně ani sáhnout. Přitom rozdíl při splátkách pojistného by činil třeba jen pár stokorun, nebo tisíc ročně. Jak je vidět, šetřit na pojištění nemovitosti se rozhodně nevyplácí. Těžko se domnívat, že právě vám se škoda nepřihodí, protože se například chováte opatrně. Hasiči každý den vyjíždějí k desítkám požárů a zřejmě každý majitel nemovitosti je přesvědčen o tom samém.

Pojištění nemovitosti již brzy na Kalkulátor.cz

Smlouvu o pojištění nemovitosti byste tedy měli každých pár let pravidelně s pojišťovnou revidovat a prozkoumat, zda je vaše nemovitost pojištěna na skutečně správnou hodnotu. Určitě není od věci se v takovém okamžiku porozhlédnout, zda nenajdete na trhu jiný produkt, se který byste ušetřili, ačkoliv by se hodnota vaší nemovitosti navýšila. Na stránkách Kalkulátor.cz vám už brzo chceme toto srovnání přinést.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací