Michaela Kadlecová  | 28. 4. 2021

Nečekejte se srovnáním pojištění na poslední chvíli. Většinou je už pozdě

Vaše smlouva na povinné ručení se chýlí ke konci a vy se rozmýšlíte, u koho toto pojištění uzavřete příště? Pak vám radíme, abyste příliš nečekali a jednali. Jen tak si stihnete vybrat z nabídek a hlavně zaslat současné pojišťovně výpověď povinného ručení včas.

Povinné ručení musí uzavírat každý majitel vozidla, uzavírá se zpravidla na dobu neurčitou s pojistnou dobou jeden rok. Pokud chcete povinné ručení vypovědět, musíte tak učinit maximálně šest týdnů před tzv. výročím vaší smlouvy. To je datum, do kterého je vaše smlouva na povinné ručení platná. K tomu musíte připočíst také čas, po který putuje doporučená zásilka poštou, a rázem vám vyjde mezní čas kolem dvou měsíců před tímto výročím. „Až 40 % klientů zašle výpověď povinného ručení pozdě. Stačí, aby se zpozdili o jeden den a výpověď je již neplatná,“ upozorňuje Jesika Liptáková ze společnosti Kalkulátor.cz. Pokud tedy uzavřete novou pojistnou smlouvu, za pojištění zaplatíte a nestihnete vypovědět staré povinné ručení včas, riskujete, že budete mít dvě pojištění zároveň. „Původní pojišťovna po vás bude pochopitelně částku vymáhat a vám nezbude než nové, výhodnější pojištění vypovědět. Přes to budete muset zaplatit poměrnou část, po kterou platilo i nové pojištění. Takto můžete přijít až o několik tisíc korun,“ vysvětluje Jesika Liptáková.

Chcete levnější povinné ručení?

Srovnejte si už teď nabídky pojišťoven a vyberte to správné povinné ručení včas.

Srovnejte si nabídky včas

Proto se jistě vyplatí srovnat si nabídky na další pojistné období včas. Na stránkách Kalkulátor.cz k tomu slouží jednoduchá kalkulačka povinného ručení, kam se zadávají údaje o vozidle, které je možné najít v technickém průkazu. „Ještě jednodušší možnost je zadat registrační značku vašeho vozidla, díky tomu se všechny potřebné údaje načtou automaticky z databáze a vám stačí je pouze zkontrolovat. Díky tomu můžete provést srovnání nabídek pojišťoven opravdu za malou chviličku,“ uvedla Jesika Liptáková. Dále je třeba uvést také rodné číslo: „To slouží pouze k tomu, abychom mohli zjistit, zda má majitel vozidla nárok na tzv. bonusy za bezpečnou jízdu. Díky nim se může pojištění snížit a byla by škoda o ně přijít.“ Po srovnání povinného ručení už si stačí jen vybrat vhodnou pojistku, kterou Kalkulátor.cz pomůže uzavřít. Po zaplacení je pojištění platné.

Přečtěte si více: Co se stane, když nezaplatím povinné ručení? 

Hlídací vlk vyčmuchá nabídky

Stává se vám, že na výročí smlouvy zapomenete a pak zoufale hledáte vaši smlouvu, nebo voláte na pojišťovnu? „My našim zákazníkům nabízíme, aby se registrovali na Kalkulátor.cz a využili služby Hlídací vlk. Vlk jim pohlídá platnost jejich smlouvy a včas upozorní, že pokud chtějí provést změnu pojišťovny, je ten nejlepší čas. Navrhneme jim také automaticky pojištění, které se hodí právě pro ně. A to všechno pochopitelně zcela zdarma a bez rizika. O zákazníka se chceme starat dlouhodobě a být vždy na jeho straně,“ uzavírá Jesika Liptáková.