Tři pojmy, které se pletou. Kdo je kdo?
Pojistitel je vlastně pojišťovna. Jde o právnickou osobu s právem provozování pojišťovací činnosti na území České republiky. Její činnost, práva a povinnosti jsou ošetřeny speciálními předpisy.
Pojistník je právnická nebo fyzická osoba, která uzavřela smlouvu s pojistitelem, kde se zavázala k úhradě pojistného. Nemusí to být ten stejný člověk jako pojištěný.
Pojištěný je právnická nebo fyzická osoba, na jejíž život, zdraví, majetek nebo třeba odpovědnost za škoda se vztahuje jisté pojištění ustanovené pojistnou smlouvou. Pokud je pojištěný tím, kdo smlouvu uzavřel, je současně i pojistníkem.
Pokud potřebujete vysvětlit význam dalších slov, použijte slovník cizích slov.
Pojištění je důležitým prvkem k zajištění naší finanční stability. Jeho zdražení může být dáno různými faktory, od změn v našem rizikovém profilu, až po celkové změny pojištění na trhu. A co když právě vám přijde "zdražující dopis" od pojišťovny? První reakce? Něco mezi "to přece není možné" a "proč právě teď?" Není to neobvyklá situace a ani zde se nemusíte nechat ovlivnit první nabídkou.
Pojištění majetku se vyplatí nepodceňovat. Často ho odkládáme na neurčito a spoléháme se na to, že právě nám se nic nestane. Motivem k pojištění majetku bývá nešťastná událost v našem okolí, která nám připomene, že kritické situace se nevyhýbají nikomu. Je výhodnější být na takové situace připravený předem. Aby pojištění majetku fungovalo správně a bylo k užitku, je potřeba vědět, jak přesně funguje a na co si dát pozor.
Češi jsou velkými milovníky hor a radovánek na sněhu. Za lyžováním odjíždí mnozí z nás, naprosto běžně jezdíme i do zahraničí, většinou vlastním vozem. Na co byste neměli zapomenout, pokud se chystáte autem do hor?