V roce 2023 bude příspěvek z úsporného tarifu poskytnut na jednotlivé komodity zvlášť. Výše podpory je nastavená tak, aby zohlednily také poplatky za POZE. Jejich odpuštění pomůže více domácnostem s vyšší spotřebou elektřiny.
Příspěvek na úhradu nákladů za energie domácnostem | v roce 2023 (bez poplatků za POZE) |
|---|---|
Distribuční sazba | Výše příspěvku |
Sazba D01d | 400 Kč |
Sazba D02d | 800 Kč |
Sazba D25d | 1 500 Kč |
Sazba D26d | 2 000 Kč |
Sazba D35d | 2 000 Kč |
Sazba D45d | 2 000 Kč |
Sazba D56d | 2 000 Kč |
Sazba D57d | 2 000 Kč |
Pásma spotřeby plynu (v MWh) | Výše příspěvku |
0 – 1,89 | 200 Kč |
1,89 – 7,56 | 1 700 Kč |
7,56 - 15 | 3 700 Kč |
15 – 25 | 6 200 Kč |
25 – 45 | 7 800 Kč |
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?

Odběr elektřiny a plynu v Česku začátkem roku vzrostl. Ukazují to data Energetického regulačního úřadu (ERÚ), podle kterých v prvním čtvrtletí meziročně spotřebovaly víc nejen domácnosti, ale i další kategorie odběratelů. Nejen vlivem geopolitické situace pak rostou i ceny. Cestou k úsporám je kromě fixace i správné nastavení distribuční sazby.

„Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci.“ Rčení, které říkával už Tomáš Baťa, je aktuální i dnes a platí v mnoha různých oblastech. Včetně povinného ručení, kde se snaha o co největší úsporu může pořádně prodražit. Proč? A jak správně vybrat, abyste ušetřili, ale současně neriskovali vysokou spoluúčast nebo jiné nepříjemnosti?

Topná sezóna ještě neskončila a už se nabízí otázka, jak to bude s cenami vypadat příští zimu. Přesně to dnes nikdo neví. Ceny energií totiž kromě dalších faktorů ovlivňuje i nestabilní geopolitická situace, která se mění takřka každým dnem. To ale neznamená, že musíme sedět se založenýma rukama.