Co má vliv na cenu pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti ovlivňují podobné faktory jako pojištění nemovitosti. Tedy v první řadě cena pojištění, která by měla odpovídat reálné hodnotě pojišťovaných věcí v domácnosti. Dále lokalita nemovitosti- některé lokality jsou v tomto smyslu rizikovější než jiné- například v Praze zaplatíte vyšší pojistku než na venkově.

Neméně významným faktorem ovlivňujícím cenu pojištění je také výše spoluúčasti. Stejně jako u havarijního pojištění, i u pojištění domácnosti si můžete zvolit, jak velkou procentuální částkou se budete podílet na úhradě vzniklých škod. V případě pojistné události bude tedy pojišťovna plnit do výše Vámi zvolené pojistné částky zkrácené o Vámi zvolenou spoluúčast. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím nižší pojistné budete platit. A naopak.

Kolik zaplatíte na pojistném určuje i výše zabezpečené vaší domácnosti. Pokud máte na dveřích pouze obyčejný zámek, pojistíte svou domácnost jen na nízkou pojistnou částku. Abyste mohli svou domácnost pojistit na vyšší pojistnou částku nepřesahující 300 000 Kč, musíte mít nainstalován minimálně bezpečnostní zámek. S rostoucí pojistnou částkou pak roste i požadovaná úroveň zabezpečení. Kupříkladu na cennosti a peníze je třeba mít trezor, jinak bude limit plnění neporovnatelně nižší, než je hodnota cenností. Pojišťovny dále při stanovení ceny berou v potaz i fakt, zda-li je domácnost v přízemí či prvním patře panelového domu, kde je relativně snadný přístup do oken a na balkon, anebo jestli je domácnost v patrech vyšších, tedy je z venku těžko přístupná.

A nakonec je tu frekvence plateb za pojistné. Zde platí, že čím delší doba mezi splátkami, tím jsou levnější. Nejvýhodnější je tedy nastavit si roční splátky pojistného.Podobné často kladené otázky

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Na koho napsat elektřinu a plyn při pronájmu bytu?

Na koho napsat elektřinu a plyn při pronájmu bytu?

Pronájem bytu není na první pohled žádná velká věda. Na pohled druhý už ovšem objevíme celou řadu věcí, které musíme vzít v potaz. Pronajímatel přirozeně řeší, kdo přesně se mu do bytu nastěhuje, jak bude spolehlivý a jestli včas zaplatí vše, co má. Nájemník se zase primárně zajímá o stav bytu, požadavky pronajímatele a samozřejmě i cenu. Jednou z položek, kterou je nutné vyřešit – a také zaplatit –, jsou dodávky elektřiny a plynu.

Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Nezapomeňte na doklady ani na dálniční známky

Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Nezapomeňte na doklady ani na dálniční známky

Chorvatsko je mezi Čechy dlouhodobě velmi oblíbené a patří mezi nejčastější letní cíle. Desítky tisíc turistů sem přijíždějí za oblázkovými plážemi, ostrovy, na kterých často život plyne tak nějak pomaleji, historickými městy i přírodními a národními parky. Zvláště známá jsou Plitvická jezera, která by neměl vynechat žádný milovník filmů o Vinnetouovi. Tipů na výlety je ale všude dost. Teď se raději pojďme kouknout na to, co vás cestou čeká a na co byste ještě před odjezdem neměli zapomenout. Pro kuny už sice do směnárny nemusíte (od loňska v Chorvatsku platí euro), přesto je na pár věcí třeba myslet, abyste si užili skutečně bezstarostnou dovolenou.

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Otázka, kterou dostáváme poměrně často. Když přijde na fixaci, řada zákazníků neví, jak se rozhodnout. Jestli vybrat smlouvu na dobu neurčitou, a nebo si cenu zafixovat na rok, dva či rovnou tři. Nepomáhá tomu ani nejistá situace, která na trhu s energiemi v posledních letech panovala a stále panuje. Odhadovat další vývoj je těžké, dodavatelé jsou spíše zdrženliví a zákazníci často zůstávají bezradní. Pojďme si to zkusit trochu vysvětlit a najít pro každého to nejvýhodnější.