Pojištění domácnosti ovlivňují podobné faktory jako pojištění nemovitosti. Tedy v první řadě cena pojištění, která by měla odpovídat reálné hodnotě pojišťovaných věcí v domácnosti. Dále lokalita nemovitosti- některé lokality jsou v tomto smyslu rizikovější než jiné- například v Praze zaplatíte vyšší pojistku než na venkově.
Neméně významným faktorem ovlivňujícím cenu pojištění je také výše spoluúčasti. Stejně jako u havarijního pojištění, i u pojištění domácnosti si můžete zvolit, jak velkou procentuální částkou se budete podílet na úhradě vzniklých škod. V případě pojistné události bude tedy pojišťovna plnit do výše Vámi zvolené pojistné částky zkrácené o Vámi zvolenou spoluúčast. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím nižší pojistné budete platit. A naopak.
Kolik zaplatíte na pojistném určuje i výše zabezpečené vaší domácnosti. Pokud máte na dveřích pouze obyčejný zámek, pojistíte svou domácnost jen na nízkou pojistnou částku. Abyste mohli svou domácnost pojistit na vyšší pojistnou částku nepřesahující 300 000 Kč, musíte mít nainstalován minimálně bezpečnostní zámek. S rostoucí pojistnou částkou pak roste i požadovaná úroveň zabezpečení. Kupříkladu na cennosti a peníze je třeba mít trezor, jinak bude limit plnění neporovnatelně nižší, než je hodnota cenností. Pojišťovny dále při stanovení ceny berou v potaz i fakt, zda-li je domácnost v přízemí či prvním patře panelového domu, kde je relativně snadný přístup do oken a na balkon, anebo jestli je domácnost v patrech vyšších, tedy je z venku těžko přístupná.
A nakonec je tu frekvence plateb za pojistné. Zde platí, že čím delší doba mezi splátkami, tím jsou levnější. Nejvýhodnější je tedy nastavit si roční splátky pojistného.
Můžu si pojistit i garáž/kůlnu v rámci nemovitosti?
Jak vypovím starou smlouvy pojištění nemovitosti?
Můžu pojistit rozestavěnou nemovitost?
Přírodní katastrofy každoročně zasáhnou tisíce domácností. Vichřice, kroupy a silné bouřky často ničí vše, co jim přijde do cesty – a výrazně se podepisují na venku zaparkovaných autech. Pro takové případy se proto vyplatí mít sjednané pojištění, které případné škody pokryje a vy je nebudete muset platit ze svého.
V Česku máme na devět milionů odběrných míst elektřiny a plynu, jen 2,5 milionu z nich přitom za posledních 10 let změnilo dodavatele. Mnozí odběratelé mají pocit, že při jejich nízké spotřebě to nemá smysl – a tak zůstávají dlouhá léta věrni svému dodavateli. Je to ale skutečně dobrá strategie? Tady jsou dva příklady domácností s nízkou spotřebou.
Odpověď na tuto otázku se pravidelně snaží najít řada společností provádějících takzvané speedtesty. Tato měření rychlosti probíhají nejen v Česku, ale také v řadě dalších zemích po celém světě. Díky tomu máme poměrně dobrou představu, jak si ve srovnání s dalšími zeměmi vedeme – a také který operátor má nejlepší síť. Výsledky se ovšem různí. Zatímco v jednom měření zvítězil T-Mobile, v jiném byl o trochu lepší Vodafone.