Co má vliv na cenu pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti ovlivňují podobné faktory jako pojištění nemovitosti. Tedy v první řadě cena pojištění, která by měla odpovídat reálné hodnotě pojišťovaných věcí v domácnosti. Dále lokalita nemovitosti- některé lokality jsou v tomto smyslu rizikovější než jiné- například v Praze zaplatíte vyšší pojistku než na venkově.

Neméně významným faktorem ovlivňujícím cenu pojištění je také výše spoluúčasti. Stejně jako u havarijního pojištění, i u pojištění domácnosti si můžete zvolit, jak velkou procentuální částkou se budete podílet na úhradě vzniklých škod. V případě pojistné události bude tedy pojišťovna plnit do výše Vámi zvolené pojistné částky zkrácené o Vámi zvolenou spoluúčast. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím nižší pojistné budete platit. A naopak.

Kolik zaplatíte na pojistném určuje i výše zabezpečené vaší domácnosti. Pokud máte na dveřích pouze obyčejný zámek, pojistíte svou domácnost jen na nízkou pojistnou částku. Abyste mohli svou domácnost pojistit na vyšší pojistnou částku nepřesahující 300 000 Kč, musíte mít nainstalován minimálně bezpečnostní zámek. S rostoucí pojistnou částkou pak roste i požadovaná úroveň zabezpečení. Kupříkladu na cennosti a peníze je třeba mít trezor, jinak bude limit plnění neporovnatelně nižší, než je hodnota cenností. Pojišťovny dále při stanovení ceny berou v potaz i fakt, zda-li je domácnost v přízemí či prvním patře panelového domu, kde je relativně snadný přístup do oken a na balkon, anebo jestli je domácnost v patrech vyšších, tedy je z venku těžko přístupná.

A nakonec je tu frekvence plateb za pojistné. Zde platí, že čím delší doba mezi splátkami, tím jsou levnější. Nejvýhodnější je tedy nastavit si roční splátky pojistného.Podobné často kladené otázky

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz