Vozidlo bez povinného ručení nesmí vjíždět na komunikace. Pokud při silniční kontrole policista zjistí, že pro vozidlo nikdo neuzavřel pojištění, může jeho majiteli či provozovateli uložit pokutu 5 000 až 40 000 korun. Povinné ručení se běžně dokazuje tzv. zelenou kartou, kterou je při kontrole řidič povinen předložit. Připomeňme, že pokuta mu hrozí i tehdy, pokud kartu předložit nemůže. Tehdy mu hrozí pokuta 1500 až 3000 korun. Pokud vozidlo neprovozujete, neplatíte povinné ručení a značky jste neodevzdali do depozitu, můžete zaplatit na pokutě až 20 000 korun. Pokud byste s nepojištěným vozidlem havarovali, budete hradit veškeré škody, které kvůli havárii vzniknou.
Můžu si pojistit i vybavení v garáži nebo kůlně?
Co kryje a nekryje povinné ručení?
Z čeho se skládá cena povinného ručení?
Hypotéka není chvilkovým závazkem, obvykle s námi zůstává i 30 let. To je dlouhá doba, během které se toho může hodně změnit. Ať už je to fyzická kondice a s ní spojené zaměstnání, výše příjmů, nebo třeba inflace a úroková sazba, která s koncem fixace obvykle vystřelí splátky o něco výš. Důležité je, že s tím vším se dá pracovat a splátky lze upravit tak, aby se hypotéka nestala příliš velkým soustem.
Pojistné smlouvy dokáží svou složitostí a výlukami pěkně zamotat hlavu nejednomu z nás. Často až po pojistné události zjišťujeme, že smlouva bohužel nebyla nastavena dobře a pojišťovna tak odmítá vyplatit pojistné plnění dle našich představ. Naštěstí známe někoho, kdo se v takových případech dobře orientuje a s řešením sporu vám pomůže.
Provoz každé domácnosti přirozeně něco stojí. Často je to ale mnohem víc, než je potřeba. Některé výdaje můžeme poměrně snadno snížit. Přesvědčili jsme se o tom v období drahých energií, kdy zkrátka bylo třeba začít šetřit. Tak pojďme kouknout na pár věcí, které možná můžete změnit i vy.