Jan Strmiska | 31. 1. 2021

Čemu se říká noční proud? Jak funguje HDO?

Dnes se nočnímu tarifu říká nízký tarif a vaše sleva se zapíná na dálku pomocí HDO. Ale jak zjistíte, kdy přesně máte levnou elektřinu?

Dříve byl svět jednoduchý. Když jste si pořídili dvoutarifní systém, v noci jste od určité do určité hodiny (22–6) odebírali levnější proud. Proto se mu říkalo noční proud. Jenže dnes už máme modernější technologie, takže distributor vám může posílat levnější proud mnohem komplikovanějším způsobem ve chvíli, kdy je to pro něj výhodné. Už to tedy nefunguje tak, že se západem slunce máte zapínat žehličku, pračku, vytahovat větráky nebo přímotopy a svému konopí dopřávat umělou sluneční lázeň. Nízký tarif (dříve noční proud) je rozprostřen do částí po celý den. A celé je to výhodné i pro zákazníka. Dřív jste k večeru mrzli u studených akumulaček a ráno se pekli. To samé bojler. Je super, že teď se to dobíjí i odpoledne.

K čemu je dobrý nízký tarif

Celý systém nízkého tarifu a tzv. nočního proudu vznikl z prostého důvodu. Představte si to. Všichni v České republice vstanou v 7 hodin ráno, rozsvítí si a zapnou rychlovarnou konvici a topení. A v tu chvíli musí prostě elektrická soustava zkolabovat. Šokový nárůst odběru je obrovský. Z tohoto důvodu existuje dvoutarifní systém, který spotřebu rozptýlí do delší doby.

Kdy a jak jde odebírat levnější elektřinu v tzv. nočním proudu?

Dvoutarifní systém znamená, že nějakou dobu dne platíte vysoký tarif (VT) a nějakou dobu nízký tarif (NT). V základu máme všichni standardně jen vysoký tarif. O dvoutarifní systém si můžete zažádat jen v případě, že máte doma bojler, přímotop, tepelné čerpadlo nebo třeba elektroautomobil. Tedy pokud elektřinu používáte na ohřev vody, vytápění nebo nabíjení elektroauta.

Neplatíte moc za elektřinu?

Vezměte si k ruce poslední vyúčtování a společně se podíváme, zda svého dodavatele nepřeplácíte.

Cena za kWh nočního proudu

Nízký tarif může alias noční proud být levnější až o 50 % oproti vysokému tarifu. Záleží na konkrétním výběru tarifu a také distributora. Spočítejte si na kalkulátor.cz nejvýhodnější variantu tarifu přímo pro vás.

Jak funguje zapínání nízkého tarifu (nočního proudu) přes HDO

Technicky to funguje tak, že vám distributor elektřiny na společnou desku s elektroměrem (takzvané hodiny) namontuje Hromadné Dálkové Ovládání (HDO), kterým na dálku sdělí vašim hodinám, kdy si mají počítat levnější čas. Elektřina vám běží celý den stejně, ale v určitou dobu váš elektroměr počítá levnější sazbu, aby vás distributor namotivoval na jiný čas než ostatní a rozptýlil nárazovou spotřebu. Vám se levnější tarif sepne v 8:00, sousedovi v 8:15 a jinému sousedovi třeba v 9:00.

Ve smlouvě u tarifu vám tedy distributor nezaručuje čas, v kolik hodin budete mít levnější proud, ale jen kolik hodin za den to bude. Nízké tarify u nás jsou v rozmezí trvání 8 až 22 hodin, kdy si počítáte levnější proud.

Tak kdy se mi přesně zapíná levnější proud NT, dříve noční proud?

To, jestli si zapnete žehličku zrovna ve správnou „levnější“ chvilku je docela umění. Tarify se střídají často i ve dvouhodinových cyklech, nebo dokonce po minutách, takže tohle opravdu neřešte. Nemáte šanci se podle toho v běžném životě řídit. Každý distributor to má navíc jinak, neustále to mění, a ještě si vyhrazuje, že ani plánovaného harmonogramu se nemusí držet.

HDO tabulka časů přepínání nízkého tarifu ČEZ Distribuce.
Jen pro ilustraci, tady je tabulka k jedinému tarifu a na jedné konkrétní lokalitě od ČEZ Distribuce. Tmavá oranžová na obrázku je chvíle, kdy běží nízký tarif D45d pro domácnosti s přímotopy. Funguje 20 hodin denně. Běžné bojlerové tarify mají jen 8 hodin.

Celé tohle ovládání tarifů je výhradně v režii distributorů elektřiny. Ti jsou u nás jen tři: PRE, E.ON a ČEZ. Každý má svou oblast, záleží, kde bydlíte, vybírat si nemůžete. To jsou ty firmy, co tahají dráty. Dodavatel elektřiny je někdo jiný, od toho pak kupujete (vlastně virtuálně) elektřinu. Přečtěte si o tom tady v našem článku: Co přesně u elektřiny znamená distributor a co dodavatel?

Kde u distributorů zjistím přesné časy přepínání HDO?

Pokud opravdu chcete zjistit svoje přesné časy a neustále je sledovat, tady jsou odkazy:

    Čas spínání HDO pro PREdistribuce (tedy Praha a okolí) je zde.
    Aktuální časy spínání HDO pro váš tarif a lokalitu od ČEZ Distribuce si najdete na stránce tady.
    A časy nízkého tarifu HDO pro zákazníky napojené přes E.ON jsou tady, můžete si je nechat posílat pravidelně e-mailem.

Takže můj bojler neví, kdy je levný "noční" proud?

Bojler to ale na rozdíl od vás ví. Spotřebiče, díky kterým dostanete levnější tarif (klimatizace, tepelná čerpadla atd.) musíte totiž kvůli bezpečnosti samostatně připojit na rozvodnou desku. U bojleru je to ještě jednoduché, ale třeba elektrokotel (který odebírá 10× víc než bojler) je připojen dokonce speciálním kabelem. A celé je to propojeno s dálkovým ovládáním HDO. Takže o tom, že se právě přepnul nízký tarif, ví nejen vaše hodiny, ale i spotřebiče. Bojler, na který máte levnější tarif 8 hodin, se pak zapne jen v dobu, kdy je levnější proud. A když jste čvachtal a vyplácáte toho nečekaně víc, máte prostě smůlu, musíte počkat, až zase bude NT. Stejně tak u elektrokotle, kterým vytápíte dům. Tam máte zase nejspíš NT na 20 hodin, takže 4 hodiny denně to prostě netopí, i kdybyste se rozkrájeli.

Poznámka: Lidé, kteří mají špatně nastavené tarify nebo třeba se víc koupou a nestačí jim nádrž bojleru, to řeší tím, že do stykače v rozvodné desce nacpou sirku a ignorují nízký tarif, jejich bojler tímto trikem topí stále. Přichází o peníze, a ještě jim hrozí, že mohou vyhořet kvůli elektroinstalaci.

A jak je to se sazbou pro nabíjení elektromobilu?

To je sazba D27d, respektive pro podnikatele C27d. Pokud si tento tarif pořídíte, v rozmezí od 18 h do 8 h vám distributor zaručuje, že vám na 8 hodin pošle levnější proud. Takže když si přes noc připojíte auto, 8 hodin se bude dobíjet. Nevíte přesně kdy, ale HDO spínač to prostě na osm hodin sepne. Nejspíš po částech. Je to vlastně nejbližší původnímu nočnímu proudu. :-)

O nás: Kalkulátor.cz je srovnává ceny elektřiny a plynu. Je to první projekt podobného typu v ČR, který je opravdu fér. Na Kalkulátoru všechny výpočty srovnání dodavatelů elektřiny, nebo plynu fungují okamžitě, nemusíte se přitom bát otravných telefonátů. Spočítejte si svou slevu ihned v našem kalkulátoru energií.

Neplatíte nic navíc, k ničemu se u nás nezavazujete, peníze na provoz získáváme z běžné obchodní provize. Smlouvu máte přímo s dodavatelem, kterého si vyberete. Spočítejte si svou slevu ihned v našem kalkulátoru energií.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací