Redakce Kalkulátor.cz | 8. 7. 2025
Blackout v domácnosti: Jak se na něj připravit?
Páteční blackout zastihl mnoho domácností nepřipravených. S krátkodobými výpadky v důsledku povodní, vichřic nebo silných bouřek sice zkušenosti máme, rozsáhlý blackout, který zasáhne celé regiony, je ovšem novinkou. Situaci se naštěstí podařilo vyřešit v řádu hodin, přesto si vyžádala svolání krizového štábu a přidělala řadu problémů.
A co se tedy stalo? Zatím víme to, že došlo k technické poruše na jednom z hlavních vedení. Na objasnění přesných příčin zatím čekáme, ačkoli už se přirozeně objevila řada spekulací, například ohledně velkého přetoku elektřiny z Německa. Na podobné soudy je ale příliš brzy, je třeba počkat na řádné prošetření situace. Ať už ovšem byla příčina jakákoli, většina z nás se přesvědčila, že i pár hodin bez elektřiny může být pořádně náročných.
Co dělat, když nastane výpadek elektřiny?
V první řadě záleží na tom, kde vás výpadek proudu postihne. Nejsložitější je to samozřejmě v práci nebo na cestách, protože výpadek proudu vypíná semafory a zastavuje výtahy, metra, tramvaje i vlaky. V takových chvílích je důležité zachovat především klid a poslouchat pokyny povolané osoby, například průvodčího, hasičů a podobně. Pokud jste se zasekli ve výtahu, je důležité přivolat si pomoc nouzovým tlačítkem. To musí fungovat i v případě výpadku, protože výtahy jsou vybavené záložním zdrojem energie.
To všechno jsou ale samozřejmě velmi specifické situace, na které se jen tak připravit nelze. V každém případě je dobré alespoň znát zpaměti kontakty pro tísňová volání, tedy na hasiče (150), záchranku (155) a policii (158). Případně můžete rovnou volat na jednotné evropské číslo tísňového volání (112).
O poznání jednodušší je, když vás výpadek zastihne doma. Tady máte velkou výhodu, protože prostory dobře znáte a obvykle ani nezůstanete nikde uvěznění (výjimkou mohou být chytré zámky, ale k tomu se ještě dostaneme). I domácí výpadek proudu má ovšem svá specifika. Je třeba si uvědomit, že blackout nemusí trvat jen pár hodin. V nejhorších scénářích to mohou být klidně i celé dny. Proto je důležité omezit třeba otevírání lednice a mrazáku. Pokud jsou zavřené, dobře (a dlouho) izolují chlad, častým otevíráním ovšem pouštíte dovnitř teplo a potraviny se rychleji zkazí. Podobné je to i s teplotou v bytě. Pokud je zima a máte zatopeno, snažte se moc nevětrat, aby se teplota v místnostech nesnižovala tak rychle. A platí to i naopak, tedy v létě s klimatizovaným interiérem. Stejně tak pokud máte alespoň nějaký zdroj energie, je dobré s ním šetřit a nevyplýtvat si vše v prvních hodinách.
Jak připravit domácnost na blackout?
Důležité je uvědomit si, co všechno přestává s výpadkem proudu fungovat. Nejen přímo v domácnosti, ale i mimo ní. Teď jsme to viděli poměrně dobře – nefungovaly benzinové pumpy, bankomaty, platební terminály ani většina aplikací, protože problémy měly i mobilní sítě. Takže dieselové vlaky jely, ale nebylo jak si koupit jízdenku. Nebo když už si někdo stihl nakoupit nebo se najíst v restauraci, nešlo zaplatit kartou. Proto se hodí mít doma hotovost. Nemusí to být moc, stačí suma, která pokryje nákup základních věcí. A možná není od věci zazásobit se i kanystrem paliva, kdybyste zrovna potřebovali někam jet a nádrž byla prázdná. S tím se pojí i doporučení nenechávat tankování na poslední chvíli, až když už se palivová ručička skutečně ani nehne, ale tankovat raději s předstihem.
V domácnosti se pak vyplatí mít k dispozici alespoň pár základních trvanlivých potravin a lahví balené vody. Zase nejsou třeba žádné velké zásoby, ale je dobré zohlednit fakt, že výpadek proudu může způsobit i odstávku vody, protože na mnoha místech se využívají elektrická čerpadla. Pokud jde o zmíněné potraviny, mějte po ruce hlavně ty, které nevyžadují tepelnou úpravu – pokud tedy nejste nadšení trampové nebo nejste natolik připravení na podobné situace, že byste doma měli i plynový vařič. Když už jsme u plynu, je dobré připomenout, že při výpadku elektřiny nebude fungovat ani plynový kotel , který má elektrické jištění a automaticky se odpojí.
V neposlední řadě je pak dobré mít po ruce baterky, svíčky a také powerbanky, kterými můžete dobít svůj mobil. Je důležité říct, že výpadek mobilní sítě by neměl jít ruku v ruce s výpadkem proudu. Sítě mají své záložní zdroje. Je otázka, proč teď tak úplně nefungovaly a na spoustě míst byl jen velmi špatný, nebo dokonce vůbec žádný signál. Po chvíli hledání se ale obvykle chytit dal, takže nabitý mobil je základ, abyste neztratili spojení „se světem“.
Nezapomeňte na specifika vaší domácnosti
Teď je třeba zvážit ještě specifika konkrétní domácnosti. Zamyslete se, jaká elektronická zařízení doma využíváte a co by jejich výpadek mohl způsobit. Pracujete z domova? A využíváte ke své práci stolní počítač? Potom budete potřebovat ochránit svá data. Protože takový počítač se při výpadku hned vypne a veškerá rozdělaná práce, kterou jste nestihli uložit, je nenávratně pryč. Nemluvě o tom, když výpadek přijde zrovna během aktualizace operačního systému, kdy už může způsobit i vážnější poškození počítače. Proto pokud jste na počítači a datech či dokumentech závislí, vyplatí se mít ho připojený k záložnímu zdroji. Ten nutně nemusí pokrýt celý výpadek, bohatě stačí třeba pouhá půlhodina, během které dokončíte nejnutnější operace a uložíte rozdělanou práci.
Máte chytrou domácnost? A využíváte elektronické zámky? Existují zámky, které se při výpadku zamknou a slouží jako ochrana majetku, jiné umožní nouzový odchod z objektu, další jsou vybavené záložním zdrojem pro bezproblémový chod, případně pak může být k dispozici i možnost mechanického odemčení a zamčení. Určitě je ale dobré vědět, jaké zámky máte instalované a jak se v případě výpadku zachovají. Nejen abyste se dostali do a z domu, ale také abyste nezůstali uvěznění třeba v garáži nebo dílně.
Obecně je pak dobré přemýšlet i nad dalšími věcmi, které by vás v případě výpadku mohly jakkoli ohrozit. Řeč je například o vnitřních výtazích pro handicapované osoby. Zase je důležité, aby měl takový výtah svůj záložní zdroj a nedošlo k uvěznění přepravovaných osob. Nebo pokud bydlíte v rodinném domě a stejně jako mnoho dalších domácností bojujete se spodní vodou, pak jistě budete mít ve sklepě čerpadlo. A to když se kvůli výpadku zastaví, hladina podzemní vody může rychle stoupat. Proto je dobré mít o podobných věcech přehled, i když zrovna nejste doma. Nejlepší jsou notifikace přímo do telefonu, které vás na výpadek upozorní.
A ještě jedna věc. Ani fotovoltaika na střeše nemusí být zárukou, že budete mít elektřinu i během výpadku. Vždy záleží na tom, jak je elektrárna nastavená. Aby fotovoltaika fungovala i tehdy, když vypadne proud, musíte ji mít zapnutou na takzvaný ostrovní systém. Ne všechny fotovoltaiky tuto funkci automaticky nabízejí, u některých je třeba toto řešení zpětně doinstalovat. Určitě se to ale vyplatí, protože správně postavená fotovoltaika je pak schopná na pár dní pokrýt základní běh domácnosti. Poběží sice jen některé spotřebiče, protože v rámci ostrovního systému dává fotovoltaika jen jednu fázi, takže třeba třífázovou indukci si nepustíte, minimálně vám ale budou fungovat světla a zásuvky, tedy lednice, varná konvice a nebo třeba nabíječka na telefon.
Pojištění zaplatí opravu domácích spotřebičů i další škody
Ani sebelepší příprava vás mnohdy neochrání před některými následky výpadku. Odnést to může elektronika, zásoby potravin nebo třeba podlaha, na kterou vytekla voda z lednice a mrazáku. Proto se vyplatí mít sjednané dobré pojištění domácnosti, které případné škody pokryje. A platí to samozřejmě i v případě, že pracujete z domova, nebo tam rovnou máte provozovnu svého podnikání. Pozor: u podnikání je však důležité mít adekvátní druh pojištění, pojištění domácnosti by škody v rámci podnikání nepokrylo. Své by o tom mohla vyprávět mladoboleslavská Škodovka, která teď musela přerušit výrobu, nebo třeba pekárny, kterým přestaly fungovat trouby a zkazily se tuny těsta. Díky pojištění nejsou následky tak závažné. V případě domácností se navíc nejedná o žádnou výraznější položku, pojištění nestojí víc než pár set korun měsíčně. To případné škody mohou být mnohem nákladnější.