Lukáš Kaňok | 8. 7. 2025

Jak ochladit byt v letních vedrech

Buď je milujete, nebo nenávidíte. Záleží i na tom, jak dobře je snášíte. O čem je řeč? No přece o horkých letních dnech. Pokud nemáte klimatizaci ani možnost si jít lehnout k vodě, asi hledáte způsoby, jak ochladit vzduch v místnosti, aby se ze sauny stal zase obyvatelný prostor. Poradíme vám, jak snížit teplotu v bytě a podíváme se na moderní vymoženosti, kterými jsou ochlazovač vzduchu a klimatizace.

Větrejte jen v noci

Základem úspěchu je kombinace preventivních a aktivních opatření. Prvním krokem, jak ochladit byt, je zabránit proudění tepla dovnitř.

Důkladně vyvětrejte, hlavně v noci, aby se místnosti krásně zchladily, zatímco spíte a pak ráno, před tím, než se venku začne oteplovat. Pokud můžete, vytvořte průvan otevřením oken na opačných stranách bytu. To umožní efektivnější proudění vzduchu a rychlejší vyrovnání vnitřní a venkovní teploty. Přes den okna nechávejte zavřená.

Zatáhněte závěsy a spusťte okenní žaluzie, které brání slunečním paprskům v ohřívání interiéru. Nejefektivnější ochranu poskytují venkovní žaluzie, ale lepší vnitřní žaluzie či závěsy, než nic.

Jak ochladit místnost ve dne

Eliminujte zdroje tepla, které byt ohřívají zevnitř. Vypněte spotřebiče a elektroniku, kterou aktuálně nepoužíváte. Počkejte pár dní s žehlením, rozmyslete si pečení jídla v troubě. Po místnosti rozvěste vlhké ručníky. Můžete také rozprašovačem na vodu namočit závěsy nebo záclony. Odpařující se voda zajistí ochlazení vzduchu v interiéru. Vyrobte si zásoby ledu, naplňte jím misky a rozmístěte je po místnosti.

Chcete platit méně za elektřinu?

Porovnáme pro vás nabídky od desítek dodavatelů a pomůžeme s výběrem té nejvýhodnější.

Jak ochladit byt v paneláku

V létě řeší mnoho lidí otázku, jak ochladit byt v paneláku a jak snížit teplotu v bytě, protože právě v panelácích se teplý vzduch drží dlouho. Jedním z nejoblíbenějších řešení je instalace termoizolačních fólií na okna. Tyto fólie účinně odrážejí sluneční paprsky a zabraňují přehřívání místností. Navíc jsou cenově dostupné.

Fólie už máte, větráte poctivě jen v noci, zvlhčujete vzduch, ale pořád je váš byt nesnesitelně horký? Máte tři možnosti: ventilátor, ochlazovač vzduchu a klimatizaci.

Ventilátor, ochlazovač vzduchu, klimatizace

Ventilátor je nejlevnější variantou, kterou pořídíte za pár stovek. Rozhání vzduch, čímž vytváří pocit chladu na pokožce, ale samotnou teplotu v místnosti nesnižuje. Jeho účinnost ještě zvýšíte, když před něj postavíte kbelík s ledovou vodou, která zvlhčí a pocitově ochladí byt.

Ochlazovač vzduchu pracuje na principu odpařování vody. Do přístroje nalijete studenou vodu nebo led a ochlazovač pak zvlhčuje vzduch v místnosti. Pokud hledáte způsob, jak ochladit místnost bez klimatizace, je ochlazovač dobrou volbou. Jeho výhoda spočívá v menší energetické náročnosti, než má klimatizace. Má ale svoje limity - je vhodný jen do menších prostorů a v extrémních vedrech má omezený výkon.

Klimatizace představuje nejúčinnější způsob, jak ochladit byt v opravdu horkých dnech. Aktivně snižuje teplotu v místnosti pomocí chladicího okruhu a odvodu teplého vzduchu ven z bytu. Největší nevýhodou je vyšší spotřeba elektřiny a pořizovací cena. Pokud ale hledáte způsob, jak ochladit byt v paneláku, bývá klimatizace tím nejefektivnějším řešením.

Možná si říkáte, na kolik vás asi může vyjít provoz jednotlivých chladících zařízení. Ochlazení vzduchu v bytě nemusí být vždy drahé – záleží na vaší spotřebě, možnostech a zvoleném způsobu ochlazení místnosti. Vybrali jsme různé modely a do tabulky je seřadili dle pořizovací ceny. Stanovili jsme průměrnou denní dobu provozu zařízení na 8 hodin a 150 dní v roce. Vzoreček pro výpočet roční spotřeby vypadá následovně: příkon × počet hodin provozu klimatizace v jednom dni × počet dnů, během kterých klimatizace běží.

Typ zařízení, přibližná pořizovací cena

Spotřeba (příkon) za hodinu, kW

Provoz klimatizace, počet hodin denně

Roční provoz, počet dní

Roční spotřeba (5 měsíců provozu), kWh

Ventilátor (stojanový), 600 Kč

0,04

8

150

48

Ventilátor (stropní), 3 500 Kč

0,04

8

150

48

Ochlazovač vzduchu, 3 500 Kč

0,1

8

150

120

Mobilní klimatizace do místnosti s výkonem 2,6 kW, 5 000 Kč

1

8

150

1 200

Mobilní klimatizace do místnosti s výkonem 4,7 kW, 14 000 Kč

2

8

150

2 400

Nástěnná klimatizace s jednou vnitřní a jednou venkovní jednotkou, výkon 3,6 kW, 37 000 Kč

1,5

8

150

1 800

Výslednou roční spotřebu jsme potom vynásobili sazbou za elektřinu. Průměrná cena za 1 kWh se aktuálně pohybuje kolem 7,5 Kč, existují ale i výhodnější ceníky. Změnou dodavatele a výběrem příznivější nabídky můžete na jedné kWh ušetřit asi korunu. V případě ventilátorů ani ochlazovače vzduchu se nejedná o významné částky, ale pokud se rozhodnete ochladit byt pořízením klimatizace, můžete ušetřit dost velkou sumu.

Typ zařízení, přibližná pořizovací cena

Průměrná cena za kWh v roce 2025

Celková roční platba (za 5 měsíců provozu)

Výhodnější cena za kWh v roce 2025

Celková roční platba při výběru levnějšího dodavatele

Roční úspora při změně dodavatele

Ventilátor (stojanový), 600 Kč

7,5 Kč

360 Kč

6,4 Kč

307 Kč

53 Kč

Ventilátor (stropní), 3 500 Kč

7,5 Kč

360 Kč

6,4 Kč

307 Kč

53 Kč

Ochlazovač vzduchu, 3 500 Kč

7,5 Kč

900 Kč

6,4 Kč

768 Kč

132 Kč

Mobilní klimatizace do místnosti s výkonem 2,6 kW, 5 000 Kč

7,5 Kč

9 000 Kč

6,4 Kč

7 680 Kč

1 320 Kč

Mobilní klimatizace do místnosti s výkonem 4,7 kW, 14 000 Kč

7,5 Kč

18 000 Kč

6,4 Kč

15 360 Kč

2 640 Kč

Nástěnná klimatizace s jednou vnitřní a jednou venkovní jednotkou, výkon 3,6 kW, 37 000 Kč

7,5 Kč

13 500 Kč

6,4 Kč

11 520 Kč

1 980 Kč

Čím vyšší je vaše spotřeba, tím víc můžete při výběru levnějšího dodavatele ušetřit. A třeba v případě naší modelové mobilní klimatizace s výkonem 4,7 kW se vám díky úspoře za 5 let vrátí i pořizovací cena klimatizace.

Ochlazení vzduchu v místnosti tak nemusí být složité ani drahé, stačí zvolit správnou kombinaci opatření dle vašich možností a potřeb. Pokud řešíte, jak ochladit byt v paneláku nebo jak ochladit místnost bez klimatizace, vyzkoušejte nejprve základní postupy, které bývají účinné i bez větších investic. Rozhodnete-li se pro technické řešení, vždy zvažte nejen pořizovací cenu, ale i spotřebu energie, protože při vyšší spotřebě se vyplatí hledat i výhodnější ceny elektřiny.

Schváleno: Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energie a Finance, Energetický specialista a konzultant

NačítámNačítám