Martin Thienel | 8. 7. 2025

Nákup dálniční známky je hračka, jen pozor na podvodníky a „šedé weby“

Elektronické dálniční známky jsou ve spoustě ohledech skvělá věc. Nemusíte je nikam lepit, koupíte je klidně na poslední chvíli, a navíc ještě z pohodlí domova. Online prostředí je ovšem živnou půdou pro nejrůznější podvodníky – a nákup dálničních známek není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Problém je, že zákon je na ně krátký.

Najdete si webovou stránku, vyberete délku platnosti, zadáte SPZ, zaplatíte. Hotovo, vyřízeno za pár minut. Ale jste si jistí, že jste nakoupili na oficiálním portálu? Existují totiž i jeho velmi věrné kopie. A tam si za dálničku připlatíte.

Oficiální web dálniční známky

Jediný oficiální a státními úřady spravovaný portál je web eDálnice.cz. Tam si můžete svou dálniční známku nakoupit za základní ceny a bez obav z jakéhokoli podvodu. S koncem platnosti vám pak navíc přijde e-mail, který vás upozorní, že je třeba koupit novou známku.

Ne každému se ale podaří navštívit napoprvé správný web. Moc tomu nepomáhá ani vyhledávání, které při zadání některých vyhledávacích dotazů nabídne jako první jisté alternativy. A tam už buďte na pozoru. Vždy si zkontrolujte název portálu v řádku pro URL adresu, na samotném webu pak hledejte informaci, že se jedná o oficiální státní e-shop. Doplněna je symbolem českého lva.

Chcete platit méně za pojištění?

Porovnáme pro vás nabídky povinného ručení i havarijního pojištění a pomůžeme najít nejvýhodnější variantu.

Pozor na „falešné“ dálniční známky

Mezi weby, které nabízejí nákup českých dálničních známek, patří i CZdálnice.cz nebo eDálničku.cz. S těmi už ministerstvo dopravy nemá nic společného a také před nimi pravidelně varuje. Ačkoli Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v tuto chvíli vede soudní spor s jedním z provozovatelů a doufá, že jeho výsledek by pomohl nastavit precedent pro další případy, došlápnout si na ně zatím nemůže. Technicky totiž k žádnému porušení zákona nedochází.

Zakoupené známky nejsou falešné v pravém slova smyslu. Jedná se o přeprodej platných známek, k základě ceně se ovšem připočítává manipulační poplatek. Zákazníci si tak oproti oficiálnímu webu připlatí. V závislosti na délce platnosti známky a konkrétním webu je to kolem 200 až 400 Kč. Nejméně výhodné jsou tady denní známky, kde manipulační poplatek téměř zdvojnásobuje cenu. Oba zmíněné servery se hájí tím, že se jedná o ekologický poplatek. Za ten prý vysadí stromy, čímž kompenzují emise oxidu uhličitého vypouštěné v dopravě, protože oficiální web na nic takového nemyslí. Nemají na to ovšem žádné certifikace, z pohledu koncového klienta se tak jedná skutečně jen o poplatek navíc.

Nicméně ani jeden z portálů skutečné ceny netají a má jasně oddělenou základní cenu dálniční známky a servisní poplatek. Potud je tedy vše v pořádku, minimálně právně. Eticky už nám může vadit poněkud nejasný osud „ekologického poplatku“, ještě o něco větším proviněním je potom fakt, že oba weby se na první pohled tváří oficiálně. Snadno tak mohou nachytat nepozorné řidiče, kteří si nezkontrolují URL adresu a neznají aktuální ceny známek. Prohlášení, že se nejedná o oficiální vládní portál, sice níže na stránkách najdeme, snadno se nám ovšem ztratí v záplavě dalšího textu. V neposlední řadě je potom problém i to, že své platební údaje zadáváte na neověřený web, což může vést k jejich odcizení.

Kromě těchto portálů potom existují i takové, které jsou už vyloženě podvodné a za zaplacenou částku od nich žádnou známku nezískáte. Jedním takovým je i portál eDálnices.com, před kterým letos Centrum dopravních informačních systémů (CENDIS) varovalo ve své tiskové zprávě.

A co nákup dálniční známky na poště?

Pokud jste byli zvyklí kupovat fyzické dálniční známky na pobočce České pošty, nemusíte na svém zvyku nic měnit. Pořád to jde – a navíc za oficiální ceny. Tady se žádného manipulačního, servisního ani ekologického poplatku bát nemusíte. Česká pošta totiž spolu se sítí čerpacích stanic EuroOil a RobinOil patří mezi partnery SFDI. Dálniční známky tak nabízejí za stejné ceny jako státní portál:

Roční známka

30denní známka

10denní známka

Denní známka

2 440 Kč

460 Kč

290 Kč

210 Kč

Kromě toho si svou známku můžete koupit i ve vybraných kioscích u hraničních přejezdů. Zase si vybírejte jen prodejce, kteří jsou oficiálně označení – a předem se na stránkách eDálnice.cz podívejte, jaká je aktuální cena známek. Protože nikdo asi nechceme platit víc za něco, co můžeme mít jinde levněji.

Schváleno: Martin Thienel, Kalkulátor.cz

NačítámNačítám