Martin Thienel | 14. 5. 2025

Dítě v autě: Jak vybrat autosedačku a do kdy ji budete potřebovat?

Že děti musí cestovat v autosedačce, to už snad ani nemusíme připomínat (ano, opravdu ji potřebujete, i když jedete jen kousek). Rodiče ovšem často tápou v tom, do kolika let je sedačka vlastně potřeba a jak vybrat tu pravou. Tak na to pojďme společně kouknout.

Na první otázku nám odpoví přímo zákon. Ten říká, že dítě, které váží do 36 kilogramů nebo měří méně než 150 centimetrů musí být přepravováno v autosedačce, případně s podsedákem. Aby povinnost jezdit v autosedačce odpadla, stačí splnit pouze jedno z kritérií – ať už váhové, nebo výškové. Potom už je použití sedačky čistě na zvážení rodičů, v každém případě ale musí být zapnuté bezpečnostní pásy.

Kdy hrozí pokuta a kdy platí výjimka?

Za jízdu bez povinné autosedačky hrozí pokuta (na místě do 2.000 Kč, ve správním řízení potom až 5.000 Kč) a čtyři trestné body, je to ale především obrovské bezpečnostní riziko. A pevně věříme, že něco takového žádný z rodičů riskovat nebude. Dříve zákon hovořil ještě o věkové hranici 12 let, ta už dnes ovšem neplatí a rozhodující je skutečně jen váha a výška. Zákon už nerozlišuje ani mezi zadním a předním sedadlem, vždy je třeba dodržet jen stanovené podmínky.

V některých situacích potom platí výjimky ze zákona. Jedná se například o převoz policejním vozem nebo sanitkou, případně pak jízdu v taxíku – ovšem pouze v obci. Další výjimka platí v případě, že na zadních sedadlech přepravujete tři děti. Když jsou dvě z nich v sedačkách a další už by se na zadní sedadlo nevešla, nejstarší dítě sedící uprostřed může cestovat bez ní. Samozřejmě se zapnutým bezpečnostním pásem. Jedná se ale pouze o výjimku ze zákona, zvážení bezpečnostních rizik zůstává na rodiči. A asi nemusíme zdůrazňovat, že odborníci doporučují převážet děti vždy pouze v autosedačkách.

Bezpečí dětí začíná už při výběru pojištění

Autosedačka chrání, ale pojištění vám kryje záda. Srovnejte si nabídky a zjistěte, kde ušetříte bez kompromisů na bezpečí.

Jak vybrat autosedačku pro dítě?

Při výběru je dobré zvážit hned několik parametrů. Sedačka by určitě měla být certifikovaná, abyste měli jistotu, že prošla potřebnými testy a vašemu dítěti zajistí maximální bezpečnost. Dále je pak nutné vybrat správnou velikost. Sedačky dělíme do čtyř skupin:

Skupina 0 a 0+ pro děti do 13 kg a přibližně 12–18 měsíců věku – většinou se jedná o takzvaná vajíčka, která se umísťují zády ke směru jízdy. Pokud máte tuto sedačku na předním sedadle, je třeba deaktivovat airbag.
Skupina I pro děti do 18 kg a přibližně 4 let – sedačka je vybavená vlastními pětibodovými pásy, k sedadlu je připevněná bezpečnostními pásy pro dospělé nebo hojně rozšířeným systémem Isofix. Umisťuje se ve směru jízdy.
Skupina II pro děti do 25 kg – sedačka už nemá vlastní bezpečnostní popruhy, ale využívá se bezpečnostní pás pro dospělé.
Skupina III pro děti do 36 kg a víc – někdy se jedná pouze o podsedák, který upravuje výšku posedu dítěte, k dispozici jsou ale také klasické autosedačky s plnou oporou. Často se jedná o autosedačky, které se mohou využít i u menších dětí a postupně s nimi „rostou“, zasahují tedy hned do několika skupin.

Na výběru správné velikosti záleží. Nikdy nespoléhejte na to, že dítě do sedačky „za chvíli doroste“ nebo že menší sedačka „na těch pár měsíců ještě stačí“. Je to jedna z věcí, na které se rozhodně nevyplatí šetřit. Sedačku je dobré vybírat přímo s dítětem, abyste viděli, jak mu vyhovuje. Modely určené pro nejmenší děti jsou vybavené vlastními pásy, sedačky pro starší děti pak mohou využívat bezpečnostní pásy automobilu. Tam je třeba ohlídat, aby pás nevedl příliš blízko krku. To samé platí i u dětí, které už podle zákona autosedačku nepotřebují, přesto nejsou dostatečně vysoké, aby mohly bezpečně využívat pás pro dospělé. Řešením pak mohou být samostatné podsedáky. Ty už sice neposkytují boční oporu, zvýší ovšem posed dítěte do takové polohy, kde už je možné použít a správné vést bezpečnostní pás. Jen je nutné mít v autě správně nastavené opěrky hlavy, aby v případě nárazu nedošlo k poranění krční páteře.

Bezpečnost až na prvním místě…

Nejde jen o samotnou autosedačku, ale také o její správné použití. Co se instalace týče, je třeba dodržet doporučení obou výrobců, tedy autosedačky i samotného auta. Existuje ale i několik dalších obecných zásad, které je dobré mít na paměti:

Do sedačky jedině bez bundy – dítě zachumlané v zimní bundě může v případě nárazu vyletět ze sedačky, proto vždy teplé svršky svlékněte. I když jedete jen kousek.
Pozor na volně položené předměty – připoutané dítě je jedna věc, záleží ale i na ostatních věcech. Pokud v autě vozíte nezajištěný nákup, kabelku, dětské knížky nebo další těžší hračky, při nehodě může být jejich nárazem znásobená hmotnost velkým problémem.
Věnujte se řízení – každé dítě je jiné a zatímco některé prospí celou cestu, jiné nezamhouří oči. To pak může být pro maminku nebo tatínka za volantem pořádná zkouška trpělivosti a pozornosti, zvlášť když s dítětem cestují sami. Pokud je to i váš případ, dbejte zvýšené opatrnosti. Za jízdy dítě neutěšujte a už vůbec nekrmte. Raději si nejdřív najděte příhodné místo k zastavení.
Po nehodě už sedačku nepoužívejte – pokud jste s autosedačkou jednou bourali, dál ji raději nepoužívejte a kupte novou. A to i tehdy, když na ní nejsou žádná viditelná poškození. Nikdy nevíte, co se mohlo stát s mechanismem, proto je lepší neriskovat.

Nezapomeňte, že ani sebelepší autosedačka není všemocná a nejlepší nehoda je taková, která se vůbec nestane. Tak hlavně opatrně. Přejeme šťastnou cestu a spousty bezpečných kilometrů…

NačítámNačítám