Redakce Kalkulator.cz | 4. 3. 2025
Co se děje s cenami plynu?
Zásobníky v Česku jsou v tuto chvíli zaplněné ani ne z jedné třetiny, zůstávají tak na nejnižších objemech za poslední roky. Může za to hned několik faktorů včetně nárůstu spotřeby, snížení dovozu a také chladnější zimy. Co přesně to znamená a jak by se měl zákazník zachovat?
České zásobníky jsou v tuto chvíli zaplněné z přibližně 30 %, máme tam asi 11.500 GWh plynu. Ačkoli denně do Česka proudí kolem 200 GWh plynu, na pokrytí běžné spotřeby to nestačí. Ze zásobníků tak v závislosti na aktuální spotřebě denně odčerpáme dalších asi 200 až 300 GWh plynu. Pokud bychom se drželi průměrné roční spotřeby, zásobníky by nám v tuto chvíli vystačily na necelých 50 dnů. To znamená, že pokud do konce zimní sezony nepřijde velký výkyv, měli bychom s plynem vystačit a žádné velké drama se neděje.
To ovšem nic nemění na tom, že členské státy Evropské unie mají povinnost vyprázdněné zásobníky zase doplnit. Do začátku další topné sezony, tedy do listopadu 2025, musí být v zásobnících minimálně 90 % jejich celkového objemu. Pozor, bavíme se opravdu o objemu zásobníku, nikoli o průměrné spotřebě dané země. Komplikaci to může znamenat pro země s obřími zásobníky. Příkladem je třeba Rakousko, které bude muset do listopadu nakupovat mnohem víc plynu než jiné země. I to je proto jeden z důvodů, proč se teď Evropská komise touto otázkou zabývá a řeší, jestli nařízení nějakým způsobem neupravit. Možností je hned několik. Kromě přepočtu na spotřebu země to může být třeba snížení z 90 % na 70 % nebo i úplné zrušení tohoto nařízení.
V létě plyn nezlevní
Důvodem, proč se vedení EU nařízením zabývá, jsou přirozeně ceny. Důležitou roli totiž hraje aktuální nabídka plynu na burze. Téměř veškerý plyn se u nás obchoduje přes holandskou burzu. Tam se nakupuje a prodává nejvíc plynu, tudíž burza nejlépe odráží reálnou situaci na trhu a poptávka tady automaticky vytváří cenu. Situace je dnes taková, že plyn, který mohou obchodníci nakoupit na zbytek topné sezony, je drahý. To je zcela normální, takhle burza funguje – když je něčeho málo, cena roste. V normálním režimu by cena klesla v létě, protože to by šla dolů spotřeba a plynu bylo zase dost. Jenže tentokrát je to jiné. Všichni vědí, že existuje nařízení ohledně 90% zaplnění zásobníků. Každý si tak spočítá, že když jsou zásobníky vyčerpané, bude třeba výrazně nakupovat. A kdy jindy než právě v létě. To teď vede k poměrně paradoxnímu jevu, kdy je „letní cena plynu“ vyšší než ta, za kterou lze nakoupit komoditu na příští zimu.
Chcete platit méně?
Porovnáme pro vás aktuální nabídky a pomůžeme najít férového dodavatele.
Co to znamená pro obchodníky?
Obchodníci se dostávají do složité situace, protože řeší, kdy a kolik plynu nakoupit. Rozumný obchodník by za stávajících podmínek v létě nic nekupoval a pořídil plyn až v zimě. Také by mohl jít a už teď nakoupit plyn za cenu, za kterou se na příští zimu prodává. Jenže do zimy se pořád může změnit řada věcí. Třeba někdo otevře nový terminál na LNG nebo přijde s dalšími loděmi, které budou LNG vozit… Taky může skončit válka a zase se otevře plynovod přes Ukrajinu. V tu chvíli by cena klesla natolik, že to, co by měl obchodník na zimu nakoupené, by najednou bylo extrémně drahé. Na obchodníky tak tlačí řada faktorů. Měli by jít a nakupovat drahý plyn do zásobníků. Kromě toho by si měli zajistit kapacitu zásobníků, aby měli plyn kam dát. Jenže to je taky hodně drahé, kapacita zásobníků se rovněž obchoduje. V neposlední řadě by měli nakupovat plyn na příští zimu, ale pořád nevědí, co se bude dít přes léto a jak se budou vyvíjet ceny.
Co to znamená pro spotřebitele?
Na situaci se můžeme dívat z různých pohledů, vykládat si ji jakkoli a predikovat každý jinak. Jedna věc je ale nyní jistá – cena plynu na burze roste. Aktuální ceny jsou vysoké, protože je topná sezona a plynu je málo. Na letní období je pak zdražuje fakt, že bude třeba doplnit zásobníky. A pak bude zase zima, kdy plyn zdražuje pokaždé. Dnes zkrátka nemáme kde koupit levný plyn.
Pořád ale platí, že někteří dodavatelé stále prodávají plyn, který loni nakoupili za dobrou cenu. V akvizičních cenících tak můžete najít i nabídky s cenou kolem 1.000 Kč bez DPH za 1 MWh. To je nejnižší cena od začátku války na Ukrajině a také o přibližně 30 až 40 % nižší cena, než za jakou se dnes plyn prodává na burze. A jak je popsáno výše, sazby pravděpodobně porostou. I kdyby EU snížila povinné zaplnění zásobníků, pořád bude třeba nakupovat hodně plynu – a určitě přijde další topná sezona.
Z toho vyplývá, že by se měl každý podívat na to, kdy mu končí smlouva. S koncem smlouvy se totiž vždy mění cena. A dá se očekávat, že pokud to necháte na později, změní se vám směrem nahoru. Kdo má tu možnost, tedy komu končí smlouva nyní a nebo do půl roku, měl by si najít aktuálně nejvýhodnější nabídku a cenu si zafixovat. Čekat se teď určitě nevyplácí.