Michaela Kadlecová  | 26. 1. 2023

Pojištění auta zdražuje. Jak ušetřit?

Končí vám pojistné období pro pojištění vašeho auta a dostali jste dopis od pojišťovny, která vám zvyšuje povinné ručení a havarijní pojištění. Stejně jako inflace, i cena pojištění auta roste. Lze se bránit?

Chcete najít nejlevnější povinné ručení?

Vyzkoušejte naši kalkulačku povinného ručení. Stačí zadat registrační značku vozidla a během chvíle vidíte, kolik můžete ušetřit. Bez závazků a zdarma.

Roste objem škod

Česko čelí v současné době masivnímu zdražování. Rostou ceny energií, zaměstnanci se dožadují vyšších mezd, což roztáčí inflační spirálu. Zdražování se dotýká také prací v autoservisech, kde se opravují vozidla a opravy se hradí z povinného ručení, nebo havarijního pojištění. Zároveň na růst závazků pojišťoven, které musí vyplatit, působí i dlouhodobé postupné navyšování odškodnění za zdravotní následky, které pojišťovny odškodňují někdy i desítky let. Mezera mezi tím, kolik pojišťovny vyinkasují za povinné ručení a objemem škod, které pojišťovny řeší, se zvětšuje. Z pololetních údajů k 30.6.2022 vycházel průměrný meziroční růst cen oprav o 11 %. „Pro srovnání ve stejném období předchozího ročníku 2021 se jednalo o 8 % inflační nárůst a předcházející hodnoty se stejně spočtená škodní inflace u majetkových škod pohybovala na úrovni kolem 6 %. Související hodnota průměrné majetkové škod za předpokladu škodní inflace vychází pro rok 2023 již ve výši 55 tisíc Kč,“ poukazuje Petr Jedlička, pojistný matematik české kanceláře pojistitelů.

Přečtěte si: Jak šetřit na pojištění správně?

Cena ojetin se zvyšuje

Ke zvyšování ceny povinného ručení přispívá také nárůst cen ojetých vozidel. Kvůli zhoršené ekonomické situaci a nedostatku nových vozidel začalo dávat mnoho kupujících přednost koupi ojetého vozu před vozem novým. Tato vozidla na trhu začala scházet, a tak jejich cena rostla. Toho si povšimly také pojišťovny, které svým klientům mohli vozidlo přecenit a tím pádem také upravit cenu povinného ručení a havarijního pojištění směrem vzhůru.

Nepřehlédněte: Nečekejte se srovnáním povinného ručení na poslední chvíli. Většinou je už pozdě

Zdražení pojištění auta

Pojišťovny tedy řeší zvyšující se objem škod tím, že zdražují povinné ručení a havarijní pojištění. Dokládá to POVIndex společnosti Broker Consulting. Za listopad 2022 se hodnota indexu opět mírně zvýšila, v praxi to znamenalo zvýšení průměrné ceny za zákonné pojištění vozidel o 25 Kč, na celkových 6 653 korun. „I když se řada pojišťoven snaží udržet ceny na původní úrovni, lze u povinného ručení očekávat v příštím roce výraznější nárůst indexových hodnot. Odhadem by se mohlo jednat o 6 – 7 % nárůst, který se do cen pojištění pravděpodobně promítne kvůli celkovému ochlazení ekonomiky, které ovlivňuje zdražování energií, materiálů, ale i samotné práce. V důsledku je potřeba počítat například s dražšími náhradní díly, kterých je leckde nedostatek a kvůli tomu dlouhé čekací lhůty,“ popisuje aktuální situaci Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

Pro info: Třetina prodávaných ojetin má stočený tachometr. Jak kupovat ojeté auto?

Srovnání pojištění

Povinné ručení a havarijní pojištění se uzavírá většinou na období jednoho roku s tím, že ke konci tohoto období pojišťovna klienta obeznámí s novými podmínkami smlouvy, hlavně s cenovým návrhem na další období. Prakticky vždy se jedná o navýšení stávajících cen, a to mnohdy i o několi tisíc korun. Pokud klient nereaguje, má se za to, že s podmínkami souhlasí a smlouva pokračuje podle navržených podmínek. Proto je výhodné včas, kdy je ještě možné smlouvu vypovědět, tedy maximálně do šesti týdnů před výročím smlouvy, si srovnat ceny pojištění a vybrat nejvýhodnější nabídku. Na Kalkulator.cz k tomu slouží kalkulačka povinného ručení, kam stačí pouze zadat registrační značku vozidla. Srovnání povinného ručení lze provést za pár minut, ušetřit lze až několik tisíc korun.

NačítámNačítám