Michaela Kadlecová  | 10. 5. 2021

Komu se vyplatí havarijní pojištění?

Zatímco povinné ručení musí uzavřít naprosto každý, havarijní pojištění je věcí volby. Jsou motoristé, kteří jsou programově proti tomuto pojištění, jiní by bez něj nevyjeli. Kdy má havarijní pojištění smysl?

Podle statistik si havarijní pojištění platí třetina majitelů vozidel. Pojistných smluv se za první čtvrtletí roku 2021 uzavřelo o něco méně: „Ještě výraznější snížení dynamiky se projevuje v havarijním pojištění vozidel, které sice rostlo o srovnatelných 4,1 % a překonalo částku 6,2 mld. Kč, ale oproti 10,8% růstu v roce 2020 se jedná znatelnou změnu proti stavu z posledních let. Zmíněný vývoj je v pojištění odpovědnosti částečně podpořen i stále se navyšujícím počtem pojištěných vozidel, který aktuálně stoupá o 2,4 %. V havarijním pojištění je situace odlišná. Oproti stabilnímu cca 3% posilování během celého roku 2020 roste nyní počet havarijně pojištěných vozidel meziročně jen o 1,1 %,“ uvádí Česká asociace pojišťoven.

Havarijní pojištění nejen pro příad havárie

Asi se nenajde motorista, který jezdí bez jediné odřeniny a karambolu. Málokdo jezdí velmi opatrně a navíc má opravdu velké štěstí na to, že nepotká jiného nezodpovědného řidiče, vozidlo garážuje na prověřených místech a má ho vždy na dohled. Příležitostí, jak může vozidlo přijít k úhoně, je zkrátka příliš mnoho a pravděpodobnost, že přijdete kvůli vlastnímu autu o peníze je rovna prakticky jistotě. Díky havarijnímu pojištění nezískáte peníze za škodu, která vznikla jen při havárii, jak by bylo možné z názvu pojištění usuzovat, ale také pokud vám někdo vozidlo zcizí, nebo pokud ho poničí vandal, nebo třeba krupobití.

Jak na výhodné havarijní pojištění?

Zjistěte během chvilky, kolik zaplatíte za havarijní pojištění. Stačí znát pouze značku vozu.

Havarijní pojištění i pro ojetiny?

Velmi často lze slyšet názor, že havarijní pojištění má smysl pouze pro zánovní vozidla a pokud kupujete vůz z druhé ruky, můžete na toto pojištění vozidla opomenout. „Domníváme se, že havarijní pojištění má smysl zhruba do stáří vozidla do patnácti let. Vše záleží samozřejmě na konkrétní situaci pojistníka. Pokud má staršího tranzita třeba ve stáří 12 let, ale potřebuje ho akutně k práci a bez něj by nemohl provozovat své řemeslo, pak je sjednání havarijního pojištění na místě. Pokud to samé auto bude mít jiná rodina a bude ho využívat minimálně, pak se havarijní pojištění nevyplatí. Na druhou stranu, pokud přijdete o starší vozidlo, pojišťovna vám rozhodně nevyplatí částku, která se rovná jeho pořizovací hodnotě," konstatovala Jesika Liptáková z Kalkulátor.cz.

Spoluúčast, ano, nebo ne?

Havarijní pojištění můžete sjednat s tzv. spoluúčastí. Jde o částku, kterou se vy budete podílet na případném krytí škod. Pochopitelně, čím je vaše spoluúčast vyšší, tím je nižší částka pojištění. „My našim klientům doporučujeme, aby byla jejich spoluúčast co nejmenší, či nulová. Škody, které vznikají havárií, jsou zpravidla hodně vysoké. Klient si sice za pojištění připlatí, ale na druhou stranu pak získá prakticky celou částku zpět,“ uvádí Jesika Liptáková z Kalkulátor.cz. Některé havarijní pojištění lze také sjednat s nulovou spoluúčastí, kdy klient obdrží v případě škody celou částku nazpět.

Havarijní pojištění podle stáří vozu

Jak vůz stárne, snižuje se jeho hodnota. Z logiky věci by se mělo snižovat také jeho havarijní pojištění, tak tomu ale není často automaticky: „Výše havarijního pojištění se určuje podle aktuální hodnoty vozu. Dává tedy smysl, že s klesající hodnotou by mělo zlevňovat i pojištění. To, že by se sama pojišťovna ozvala a zlevnila ho automaticky, se neděje. Naopak může pojištění klasicky zdražit. Vyjímkou je pojišťovna DIRECT, která zlevňuje podle hodnoty vozu sama od sebe,“ upozorňuje Jesika Liptáková.

Kdo poradí?

Havarijní pojištění se většinou sjednává v balíčku s povinným ručením, ale není to povinné: „Na Kalkulátor.cz lze objednat i samotné havarijní pojištění, podle přání klienta. V havarijním pojištění se oficiálně nemusí uplatňovat bonus za bezeškodnou jízdu, ale všechny naše pojišťovny to dělají v rámci proklientského jednání,“ vysvětluje Jesika Liptáková a dodává: „Pokud si není klient jistý, zda je havarijní pojištění právě pro něj výhodné, může se na nás obrátit, ať už prostřednictvím Facebooku, telefonu, nebo e-mailu, či se na našich stránkách registrovat. Stačí, aby nám sdělil podrobnosti vozidle a my mu s čistým svědomím poradíme, zda má smysl vozidlo pojistit, případně doporučíme konkrétní produkt. Díky registraci získá ještě další výhody, ozveme se mu vždy, když se blíží výročí jeho smlouvy a prověříme, zda nemůže dosáhnout na jiný, výhodnější produkt. Chceme, aby se v našich rukou cítil bezpečně a pohodlně.“

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jak usnadní havarijní pojištění nabourané auto na parkovišti?

O nás: Kalkulátor.cz srovnává ceny povinného ručení a havarijního pojištění. Díky nám si můžete pohodlně vybrat, navíc cenu pro vás nestlačíme dolů pouze jednou, ale ozveme se vždy, když se blíží výročí smlouvy a nabídneme vám nové výhodné tarify. Díky Kalkulátor.cz tak šetříte nikolik jednorázově, ale dlouhodobě.

NačítámNačítám