Klára Kropáčková | 29. 3. 2021

Jaderná elektrárna pěkně zevnitř - prohlídky pokračují

ČEZ ani pandemie COVID nezastaví! Zájemci o podrobný pohled na chod jaderné elektrárny mohou Temelín navštívit online. Dozvíte se, jak se vyrábí elektřina, historii jaderných elektráren v ČR a další...

Do ČEZu online

Infocentra ČEZ na jaře nabízela online prohlídky žákům základních a středních škol. Do elektráren se podívalo přes 1700 studentů. Od 9. ledna se může do ČEZovských elektráren podívat i veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na hodinu zábavy, zajímavých faktů například o jaderné energetice a pár soutěží. Prohlídky probíhají pomocí platformy MS Teams. Zkušení průvodci návštěvníky provedou všemi taji elektráren a zodpoví i ty nejsložitější dotazy. Zájemci mohou navštívit jadernou elektrárnu Temelín a Dukovany nebo moderní elektrárnu v Ledvicích. Průvodci vás seznámí i s výrobou energie z obnovitelných zdrojů pomocí vody, slunce a větru.

Na co se můžu těšit?

Vedoucí ČEZ infocenter, Kateřina Bartůšková představuje program: „Ročně do našich infocenter zavítá skoro čtvrt milionu lidí. Byla by škoda, kdyby letos návštěvníci o tento zážitek přišli. Přizpůsobili jsme se proto situaci a v průběhu prosince jsme některé z našich elektráren zdarma a virtuálně zpřístupnili alespoň pro školy. Zájem byl velký, a proto teď nabízíme také variantu určenou široké veřejnosti. Díky virtuálním modelům mají navíc lidé šanci vidět i to, co při běžných exkurzích není možné ukázat, třeba výměnu paliva v jaderné elektrárně nebo strojovnu větrné elektrárny 80 metrů nad zemí.“

A co dalšího se dozvím?

Co znamená, když se řekne „jaderný blok“, co obnáší práce jeho operátora a který z nich je nejznámější na světě?
Jak se liší přečerpávací a vodní elektrárny?
Která část větrné elektrárny je velká jako obývací pokoj a jak se jmenuje?

Jak se přihlásit na online prohlídku?

Přejdete na web ČEZu, kde si vyberete některou z komentovaných prohlídek, zvolíte volný termín a zaregistrujete se. Nabídka prohlídek platí po dobu protipandemických opatření.Tento druh prohlídek ale bude v omezené formě zachován i po otevření infocenter a elektráren.

O nás: Kalkulator.cz srovnává ceny elektřiny, plynu, povinného ručení a havarijního pojištění. Je to první projekt podobného typu v ČR, který je opravdu fér. Na Kalkulátoru všechny výpočty srovnání dodavatelů elektřiny, nebo plynu fungují okamžitě, nemusíte se přitom bát otravných telefonátů. Spočítejte si svou slevu ihned v našem kalkulátoru energií.