Redakce Kalkulátor.cz | 2. 5. 2025

Streamování videí: Jak rychlý internet potřebujete?

Pokud se řadíte mezi milovníky filmových večerů a streamovací platformy patří k vašim nejčastěji navštěvovaným stránkám a aplikacím, pak je třeba pracovat také s jejich datovou náročností a rychlostí vašeho internetu. Protože jedině když bude internet stíhat, můžete si užít filmové trháky i oblíbené seriály bez technických potíží a s plynulým obrazem. Jakou rychlost tedy potřebují nejoblíbenější platformy? Pojďme se na to podívat.

Požadovaná rychlost záleží na kvalitě videa

V Česku funguje hned několik streamovacích platforem, jako jsou Netflix, Max, Disney+, Apple TV, SkyShowtime, YouTube nebo české OnePlay či Prima+. Každá platforma přitom zpravidla nabízí streamování v různých kvalitách. Jejich dostupnost se může lišit nejen podle toho, jaké jste zvolili předplatné, ale přímo ji může ovlivnit právě i rychlost vašeho internetu. V praxi jsou požadavky následující.

Netflix

HD (720p) – minimálně 3 Mb/s
Full HD (1080p) – minimálně 5 Mb/s
Ultra HD (4K) – minimálně 15 Mb/s

YouTube

HD (720p)– minimálně 2,5 Mb/s
Full HD (1080p) – minimálně 5 Mb/s
Ultra HD (4K) – minimálně 20 Mb/s

Každá platforma má „datové nároky“ trochu jiné a zatímco někde vám i při nižší rychlosti video poběží bez sekání, jinde už s ním můžete mít problém. Tak třeba pokud si 4K Ultra HD video budete chtít pustit na platformě Max nebo Disney+, budete potřebovat internet s rychlostí alespoň 25 Mb/s, to už je o 10 Mb/s víc než na Netflixu.

Jenom nezapomeňte, že se bavíme pouze o jednom zařízení, na kterém film sledujete. Pokud ve stejnou dobu využívají internet i další členové domácnosti, budete přirozeně potřebovat ještě o něco vyšší rychlost. Obecně platí, že pro čtyřčlennou rodinu s aktivním využíváním datových služeb budete potřebovat minimálně 100 Mb/s, nejlépe však alespoň 150 Mb/s.

Tolik tedy k rychlosti. Kromě té je pak důležitá i latence, která nám v milisekundách udává zpoždění signálu. Tento údaj tady sice nehraje tak zásadní roli jako v případě online her, protože streamovací platformy většinou pracují s přednačítáním dat, příliš vysoká latence ovšem může tento proces komplikovat. Ideální latence se u 4K Ultra HD videí pohybuje v hodnotách do 50 ms, u HD a Full HD stačí přibližně dvojnásobek.

Hledáte rychlejší internet

Porovnáme pro vás nabídky pevného i mobilního internetu a pomůžeme najít nejlepší poměr ceny a kvality.

Co když se video seká?

Ruší váš filmový zážitek dlouhé načítání videa, nebo se rovnou snímek čas od času zasekne? Nejdřív si zkontrolujte své předplatné a správné nastavení platformy i vašeho zařízení. Někdy je třeba aplikaci zavřít a začít odznova, případně aktualizovat zařízení na nejnovější firmware a software. Pokud je v tomto ohledu všechno hotovo a máte podezření právě na rychlost připojení, vyzkoušejte následující kroky.

1. Začněte restartem

Zkuste vypnout a zapnout router, případně i příjem Wi-Fi signálu ve vaší televizi, notebooku nebo jiném chytrém zařízení, na kterém video přehráváte. Možná byste se divili, kolikrát tenhle základní krok zabere.

2. Zastavte ostatní náročné operace

Zkontrolujte, jestli na některém z vašich zařízení neprobíhá datově náročnější aktualizace, nestahuje se objemná aplikace nebo se zrovna nesynchronizuje váš cloud. Místo pak můžete uvolnit i zavřením nepoužívaných aplikací.

3. Snižte kvalitu obrazu

Pokud váš internet nestíhá, zkuste snížit kvalitu obrazu. Tuto možnost většinou najdete v nastavení dané služby. Některé platformy tento krok provedou automaticky, aby nedošlo k přerušení přenosu.

Jak zvýšit rychlost internetu?

Pokud předchozí kroky nezabraly, zkuste si změřit rychlost vašeho internetového připojení. Využít k tomu můžete náš test rychlosti, kterému stačí pár vteřin, aby si posvítil na data ohledně vašeho stahování a nahrávání. Naměřené informace si pak porovnejte s tím, co máte nasmlouváno s poskytovatelem. Když rychlost neodpovídá, zkuste některé z dalších kroků pro zrychlení internetu. Pokud odpovídá, ale nestačí, pak bude třeba zvážit vyšší (a rychlejší) tarif, nebo rovnou jiný typ připojení.

Rychlost DSL internetu a dalších drátových i bezdrátových variant

Na trhu najdete hned několik drátových i bezdrátových variant. Nejrychlejší drátovou variantou je optické připojení, u kterého nejsou výjimkou ani rychlosti přesahující 1 Gb/s. Není ovšem dostupné všude. V takovém případě je pak třeba volit DSL připojení přes telefonní kabely, jehož rychlost se obvykle pohybuje v desítkách megabitů za sekundu, případně připojení přes kabelovou televizi, kde už se můžeme pohybovat ve stovkách megabitů za sekundu. Hodně ale záleží na lokalitě a také nabídce poskytovatelů. Další variantou je bezdrátové připojení, kdy k vám domů nevedou žádné kabely, ale přijímáte Wi-Fi signál z vysílače. Tady se nabídka různí a rychlosti se nejčastěji pohybují v řádech desítek megabitů za sekundu.

Některé servery s vlastními testy rychlosti internetu pravidelně provádějí rozsáhlá měření, díky kterým můžete snadno zjistit, jaké jsou možnosti ve vaší lokalitě a kdo tam nabízí nejrychlejší internet. Tak třeba podle testu z března 2025 mohou nejrychleji surfovat obyvatelé Brna, kde se průměrná rychlost stahování dat pohybuje kolem 178 Mb/s. Nejrychlejší internet tady nabízí Vodafone, který se také se 116,5 Mb/s stal celkovým vítězem kategorie DSL/ADSL připojení. Pokud jde o nejrychlejší mobilní připojení, tam si prvenství převzal T-Mobile.

S vyhledáním rychlejšího připojení vám rádi pomůžeme i my. Porovnáme pro vás možnosti pevného i mobilního internetu a pomůžeme najít nejlepší poměr ceny a výkonu pro vaši lokalitu.

NačítámNačítám