Kalkulátor.cz | 8. 11. 2023

Jak postupovat při pojištění majetku, když neznáte jeho hodnotu?

Pojištění majetku se vyplatí nepodceňovat. Často ho odkládáme na neurčito a spoléháme se na to, že právě nám se nic nestane. Motivem k pojištění majetku bývá nešťastná událost v našem okolí, která nám připomene, že kritické situace se nevyhýbají nikomu. Je výhodnější být na takové situace připravený předem. Aby pojištění majetku fungovalo správně a bylo k užitku, je potřeba vědět, jak přesně funguje a na co si dát pozor.

Co je pojištění majetku? A jaké jsou jeho typy?

Pojištění majetku kryje rizika, u kterých dochází ke škodám na majetku, přímé věcné škody nebo finanční újmy. Dělí se hlavně na pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti a havarijní pojištění.

Správná pojistná částka je základ

U všech typů pojištění je klíčové nastavit vhodnou pojistnou částku tak, aby odpovídala reálné ceně majetku.

Při pojištění majetku na vyšší hodnotu totiž budete zbytečně platit víc, než je nutné. A pokud dojde k pojistné události, dostanete maximálně tolik, kolik činí skutečná škoda.

Při pojištění majetku na menší hodnotu by vám pojišťovna zaplatila menší částku, než jaká byla škoda. Riziko podpojištění se často podceňuje, nebo o něm majitelé ani nevědí.

Proto je naprosto zásadní získat kvalifikovaný odhad aktuální ceny majetku, který chcete pojistit. Pojišťovny zpravidla tolerují lehkou odchylku kolem 5-10 %, takže není nutné ji stanovit zcela přesně.

U každého typu pojištění majetku ji zjistíte trochu jinak.

Jak vypočítat pojistnou částku u pojištění nemovitosti?

Dům doporučujeme pojistit na částku, za niž by šel opět postavit. Byt pak na sumu, za kterou byste aktuálně mohli podobný byt na stejné lokalitě koupit. Rámcovou představu získáte na realitních portálech, konkrétní buď prostřednictvím odborného posudku znalce, nebo během pár vteřin pomocí naší on-line kalkulačky pojištění nemovitosti.

Jak získat nejvýhodnější pojištění?

Srovnejte si ho rychle a jednoduše na Kalkulátor.cz!

Jak vypočítat pojistnou částku u pojištění domácnosti?

Dejte si tour de dům/byt a poctivě si udělejte seznam všech věcí i jejich cenu. Nejen nábytek, běžné spotřebiče a soukromé věci (knihy, šperky, obrazy, boty a oblečení…), ale pokud je nemáte započítané do pojištění nemovitosti, tak i pevně připevněné věci, jako je kuchyňská linka, vana, sprchový kout, podlahy, dveře či zahradní vybavení.

K tomu můžete využít naší on-line kalkulačku pojištění domácnosti

Jak vypočítat pojistnou částku u havarijního pojištění?

Cena aut se určuje na základě aktuálního stavu a stáří. A minimálně první jmenované nelze adekvátně posoudit on-line, a proto je nejlepší zeptat se v servisu nebo bazaru, kde technický stav vozidla dokážou kvalifikovaně posoudit. Orientační představu ale můžete získat i z inzerátů, které nabízejí podobně staré stejné vozy.

Poté si už zvládnete na naší on-line kalkulačce pojištění auta vybrat to vhodné.

Pozor na typ ceny

Když už znáte skutečnou hodnotu majetku, je třeba určit, na který typ ceny ho chcete pojistit.

Většinou máte na výběr ze tří variant:

Nová hodnota – cena, která vám umožní koupit si nové vybavení srovnatelné s původním nebo umožní obnovu nemovitosti a vrátí ji do původního stavu.
Časová hodnota – cena, za kterou byste bezprostředně před pojistnou události mohli pojištěný majetek prodat. Bere tedy v potaz opotřebení či jiné znehodnocení.
Kombinace obou možností

Optimalizace smluv otupí zub času

Faktor času a jeho zohlednění tedy při pojištění majetku hraje důležitou roli. Proto je vhodné sjednané smlouvy pravidelně kontrolovat a průběžně je aktualizovat tak, aby pro vás byly i nadále výhodné.

Například hodnota nemovitostí průběžně roste a jen za posledních pár let se zdvojnásobila.

Pokud jste tedy před lety postavili dům za tři miliony, dnes může mít dvojnásobnou i vyšší hodnotu. Když ale stále platíte pojištění na původní hodnotu tři miliony, při zničení nemovitosti můžete od pojišťovny dostat pouhý milion a půl.

Z pohledu pojišťovny byla totiž nemovitost pojištěná pouze na polovinu své dnešní hodnoty. Pojišťovna tak může zkrátit výplatu pojistného plnění poměrně k míře podpojištění.

U auta zase jeho hodnota každým rokem znatelně klesá. A u vybavení domácnosti záleží na tom, jestli ho obnovujete (a cena tak stoupá), nebo je celou dobu stejné (a jeho hodnota klesá).

Proto je vhodné jakékoliv pojištění majetku minimálně jednou za dva roky projít a případně upravit výše pojistných částek, aby odpovídaly vašim záměrům a byly pro vás stále finančně výhodné.

Upravovat manuálně, nebo automaticky?

Pojistné smlouvy můžete aktualizovat dvěma způsoby. Buď se o to bude aktivně zajímat a pravidelně ve spolupráci se zaměstnancem pojišťovny či pomocí našeho srovnávače zjistíte, jak vysoká pojistná částka odpovídá aktuální ceně pojištěného majetku. Nebo to můžete v rámci tzv. indexování nechat na pojišťovně.

Indexování je automatické navyšování pojistné částky (a s tím spojeného poplatku za pojištění), při kterém se zohledňují různé faktory, které ji determinují. U pojištění nemovitosti jde například o aktuální situaci na realitním trhu i ceny ve stavebnictví.

Indexace se tedy vyplatí hlavně u pojištění nemovitosti, o kterou se řádně staráte (rekonstrukce, průběžné menší opravy, dokupování vybavení či jiné zvelebování), zamezujete jejímu chátrání, stagnaci či poklesu hodnoty.

Zajímá vás, kde si můžete sjednat nejvýhodnější pojištění majetku? Vyberte si to pravé v naší kalkulačce pojištění nemovitosti, kalkulačce pojištění domácnosti nebo kalkulačce pojištění auta. Po odeslání kontaktního e-mailu vlk Kalkulátor pověří příslušného člena smečky, aby se vám ozval, prošel všechny případné zádrhele a pomohl s finální volbou i uzavřením pojištění.