Michaela Kadlecová  | 9. 11. 2021

Právě nyní hrozí střet se zvěří. Jaké pojištění střetu se zvěří zvolit?

Právě nyní na podzim a také na jaře hrozí nejčastěji střet se zvěří. Pro každého řidiče se jedná o noční můru. Srna sice váží kolem dvaceti kilogramů, škody na vozidle ale dokáže způsobit značné. Navíc jde o šok, kvůli kterému mohou řidiči způsobit ještě následnou nehodu. Je dobré se proti střetu se zvěří pojistit a jak?

Střet se zvěří není řidičem nijak zaviněný. Přes to škodu nese vždy řidič, a to na vozidle, které utrpělo srážkou se zvěří případně na zranění. Za střet se zvěří nejde až na výjimky nikoho žalovat a vymáhat po něm škodu. Pouze tehdy, kdyby se v místě konal hon a vám skočilo před vozidlo zvíře, které tam bylo nahnané, pak je možné škodu požadovat po místním mysliveckém sdružení. Běžně ale škoda vymahatelná není. Pokud chcete za utrpěnou škodu získat náhradu, pak je třeba se proti střetu se zvěří pojistit.

Pojištění střetu se zvěří na Kalkulátor.cz

Pojištění střetu se zvěří si lze nyní sjednat i na Kalkulator.cz. Zde je možné si toto pojištění sjednat současně s povinnným ručením, havarijní pojištění tedy jen kvůli tomuto pojištění sjednávat nemusíte. Ještě před samotným srovnáním povinného ručení lze jednoduše zaškrtnout, že máte zájem o pojištění střetu se zvěří. Doporučuje se vždy, pokud jezdíte po silnicích mezi městy a po vedlejších silnicích.

Nepřehlédněte: Na co se vztahuje havarijní pojištění?

Chcete pojištění proti střetu se zvěří?

Srovnejte si nabídky povinného ručení a připojistěte se také proti střetu se zvěří.

Co dělat v případu střetu se zvěří?

V jakémkoliv případě byste měli zastavit vozidlo a místo střetu označit, aby se předešlo další nehodě. Následně byste měli přivolat policii, a to i v případě, že vznikla na vozidle jen malá škoda. Pokud došlo ke sražení zvěře, škoda totiž vznikla místnímu mysliveckému sdružení. Počítejte s tím, že policie bude událost prošetřovat jako nehodu a že bude například zjišťovat, zda řidič nebyl pod vlivem alkoholu. S největší pravděpodobností ale řidič nebude označený za viníka nehody. Střet se zvěří se stane zcela neočekávaně a nelze se jí tedy vyhnout. Navíc škoda nastává hlavně majiteli vozidla. „Vždy je nutné volat Policii ČR, která zjistí a zkontaktuje majitele zvěře. Jestliže došlo k usmrcení zvířete, přestože by vaše vozidlo bylo téměř nepoškozené, způsobili jste škodu třetí osobě, a to mysliveckému sdružení. Pokuta však v tomto případě nehrozí, srážka se zvěří se považuje za nezaviněnou nehodu. Dále je třeba označit místo nehody, případně pořídit fotodokumentaci. Na sražené zvíře nesahejte, může být agresivní, nemocné nebo vážně raněné. Následně byste měli zkontaktovat asistenční službu. Ta vám mimo jiné zjistí, zda vaše pojištění kryje také náklady na opravu po strážce se zvěří,“ upřesňuje postup analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting Jiří Váchal.

Prevence proti střetu se zvěří

Lze se střetu se zvěří nějak bránit? Střetu se zvěří zabránit nelze, ale lze pravděpodobnost střetu snížit. Pokud jedete silnicí, která vede lesem, nebo mezi poli, snižte rychlost a buďte obezřetní. Pokud jedete za tmy a míjíte zvěř, přepněte dálková světla na potkávací, abyste zvěř neoslnili. Pokud přeběhne jeden kus zvěře, počítejte s tím, že za ním půjdou ještě další. Pokud nejde střetu zabránit, intenzivně brázděte, abyste co nejvíce snížili rychlost v okamžiku nárazu. Na zvíře nikdy nesahejte, ale přivolejte pomoc.