Přenosová soustava

Díky přenosové soustavě se vyrobená elektřina dostává až ke konečnému zákazníkovi.

Díky přenosové soustavě se vyrobená elektřina dostává až ke konečnému zákazníkovi. Jde o tu část sítě, která se zabývá přenosem elektrické energie od výrobce elektřiny (elektrárny) k velkým rozvodnám. U nás se o její provoz stará společnost ČEPS, každý odběratel za její služby platí prostřednictví faktury. Síť tvoří velmi vysoké vedení o napětí 400 kV, vedení o napětí 110 kV a padesát transformačních stanic.

Elektřina, která se v soustavě distribuuje, se reguluje jednak díky funkci hromadného dálkového ovládání, dále díky ovládání výkonu vodních a přečerpávacích elektráren. Rozvodná síť je důležitá i pro výrobu elektřiny. Tu totiž elektrárny potřebují ke svému spuštění.

Přečtěte si více:

Je pro vás faktura za elektřinu španělská vesnice? Jaké položky na faktuře za elektřinu najdete?

Komunikujete se svým dodavatelem energií online? Šest největších online dodavatelů a jejich klientské portály

CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? V naší kalkulačce za 2 minuty zjistíte, na jakém tarifu ušetřite až tisíce korun ročně.

Přečtěte si více

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Měníte dodavatele elektřiny nebo plynu? Nejste sami. Každoročně takový krok podstoupí téměř půl milionu odběratelů. Hlavní motivací přitom bývá úspora, která se často pohybuje v řádech tisíců, někdy dokonce i desetitisíců korun ročně. Klíčové ovšem je vybrat si spolehlivého dodavatele a podepsat s ním férovou smlouvu. Pojďme kouknout na to, jak taková smlouva vypadá a co obsahuje.

Cenu elektřiny neurčuje jen vybraný dodavatel. Ovlivňuje ji také distribuční sazba nebo poplatek za jistič

Cenu elektřiny neurčuje jen vybraný dodavatel. Ovlivňuje ji také distribuční sazba nebo poplatek za jistič

Výsledná cena, kterou najdete na svém vyúčtování elektřiny, se skládá z několika základních částí. Patří mezi ně třeba cena elektřiny, kterou vám účtuje vámi vybraný dodavatel a to podle ceníku, který jste si u něj vybrali a podle distribuční sazby, kterou máte přidělenou pro vaše odběrné místo. Pak také poplatky za jistič a obnovitelné zdroje – a samozřejmě DPH, které se nám nakonec ke všem těmto hodnotám dopočítá. Tak na to všechno pojďme kouknout trochu podrobněji.

Jak získat lepší cenu energií aneb Boj o zákazníky pokračuje

Jak získat lepší cenu energií aneb Boj o zákazníky pokračuje

Každoročně mění svého dodavatele až 400 tisíc odběrných míst. Zdánlivě složitý proces je ve skutečnosti velmi jednoduchý – a v ročním vyúčtování může přinést i desetitisícové úspory. Jak tedy získat lepší cenu, ať už u stávajícího, nebo nového dodavatele?

Podobné často kladené otázky