Přepěťová ochrana

Proti přepětí se lze chránit, a to zásuvkovými lištami, které sníží špičky napětí a to není přístrojům nebezpečné.

Pokud napětí v zásuvce překročí hodnotu síťového napětí, dochází k přepětí. To se neobjeví jen v elektrické síti, ale také v zásuvkách internetových sítí, nebo kabelové televize. K přepětí dochází za bouřky kvůli zasažení bleskem. Tehdy přepětí nejvíce zasáhne citlivé elektronické spínací obvody plošných spojů, základních desek a síťových karet. Proto se může stát, že se kvůli úderu blesku zničí počítač připojený kabelem do sítě, nebo do internetu, přepětí může ale zničit i router, kávovar, či televizi. Proti přepětí se lze chránit, a to zásuvkovými lištami, které sníží špičky napětí a to není přístrojům nebezpečné. Ochrany před přepětím si lze pořídit již za několik set korun.

Přečtěte si:

Co vás čeká při odečtu elektřiny a plynu?

Je pro vás faktura za elektřinu španělská vesnice? Jaké položky na faktuře za elektřinu najdete?

CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřite tisíce.

Přečtěte si více

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Měníte dodavatele elektřiny nebo plynu? Nejste sami. Každoročně takový krok podstoupí téměř půl milionu odběratelů. Hlavní motivací přitom bývá úspora, která se často pohybuje v řádech tisíců, někdy dokonce i desetitisíců korun ročně. Klíčové ovšem je vybrat si spolehlivého dodavatele a podepsat s ním férovou smlouvu. Pojďme kouknout na to, jak taková smlouva vypadá a co obsahuje.

Cenu elektřiny neurčuje jen vybraný dodavatel. Ovlivňuje ji také distribuční sazba nebo poplatek za jistič

Cenu elektřiny neurčuje jen vybraný dodavatel. Ovlivňuje ji také distribuční sazba nebo poplatek za jistič

Výsledná cena, kterou najdete na svém vyúčtování elektřiny, se skládá z několika základních částí. Patří mezi ně třeba cena elektřiny, kterou vám účtuje vámi vybraný dodavatel a to podle ceníku, který jste si u něj vybrali a podle distribuční sazby, kterou máte přidělenou pro vaše odběrné místo. Pak také poplatky za jistič a obnovitelné zdroje – a samozřejmě DPH, které se nám nakonec ke všem těmto hodnotám dopočítá. Tak na to všechno pojďme kouknout trochu podrobněji.

Jak získat lepší cenu energií aneb Boj o zákazníky pokračuje

Jak získat lepší cenu energií aneb Boj o zákazníky pokračuje

Každoročně mění svého dodavatele až 400 tisíc odběrných míst. Zdánlivě složitý proces je ve skutečnosti velmi jednoduchý – a v ročním vyúčtování může přinést i desetitisícové úspory. Jak tedy získat lepší cenu, ať už u stávajícího, nebo nového dodavatele?

Podobné často kladené otázky