Úrazy elektrickým proudem

Průchod elektrického proudu lidským tělem může způsobit těžká poranění až smrt. Kontakt s proudem o vysokém napětí (např. spadlé dráty vysokého napětí) bývá obvykle smrtelný a vždy dochází k těžkým popáleninám. Velikost nízkého napětí je do 1000V. Pro srovnání, v obyčejné zásuvce doma je napětí 230V. Vysoké napětí je mnohem nebezpečnější, neboť jeho velikost přesahuje i několik desítek tisíc voltů. Pro zásah vysokým napětím není potřeba se drátů ani dotknout, výboj totiž přeskočí i na poměrně velkou vzdálenost.

Člověka zraněného elektrickým proudem je možno poznat podle různě silných svalových křečí, které mu obvykle nedovolují se pustit elektrického vedení. Dalšími projevy může být ztráta vědomí, poruchy srdeční činnosti a dýchání, případně popáleniny různého stupně, zejména v místech, kudy proud do těla postiženého vešel a z kterých vyšel ven. Pokud postižený nereaguje a nedýchá, je nutné zahájit okamžitě resuscitaci, ale až po zajištění bezpečnosti na místě úrazu.

Podobné často kladené otázky

S tématem souvisí

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Vyrážíte do Itálie? Nezapomeňte na pojištění nebo zelenou kartu

Vyrážíte do Itálie? Nezapomeňte na pojištění nebo zelenou kartu

Itálie je zemí, která má turistům co nabídnout. V zimě široké alpské sjezdovky, v létě moře. A samozřejmě i krásná historická města, ikonické cyklistické trasy nebo prvotřídní gastronomické zážitky. Není divu, že sem každoročně vyrážejí desítky tisíc Čechů, nejčastěji autem. Aby ovšem italská dovolená zůstala nezapomenutelným zážitkem jen v tom nejlepším slova smyslu, neměli byste před cestou zapomenout na cestovní pojištění ani povinnou výbavu. Základem je pak dobře naplánovaná trasa.

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Měníte dodavatele elektřiny nebo plynu? Nejste sami. Každoročně takový krok podstoupí téměř půl milionu odběratelů. Hlavní motivací přitom bývá úspora, která se často pohybuje v řádech tisíců, někdy dokonce i desetitisíců korun ročně. Klíčové ovšem je vybrat si spolehlivého dodavatele a podepsat s ním férovou smlouvu. Pojďme kouknout na to, jak taková smlouva vypadá a co obsahuje.

Refinancování půjček: Kdy je to dobrý krok a s čím je třeba počítat?

Refinancování půjček: Kdy je to dobrý krok a s čím je třeba počítat?

Končí vám fixace úrokové sazby na hypotéku? Změnila se vaše situace a najednou je splátka vaší půjčky příliš vysoká a zatěžuje váš rodinný rozpočet? To mohou být důvody pro refinancování úvěru a to jak u vaší stávající banky, tak i u jiné, která může nabídnout o něco výhodnější podmínky. Pojďme se ale kouknout, co všechno to obnáší a kdy se refinancování skutečně vyplatí.