K čemu slouží dekarbonizace a jak se snižují emise?

Pojem „Dekarbonizace“ (v kontextu dekarbonizace energetiky a celého sektoru průmyslu a služeb) je možno popsat jako proces vedoucí ke snižování množství emisí uhlíku (zejména oxidu uhličitého) v atmosféře.

Samotná dekarbonizace může mít mnoho podob a v praxi jde o kombinaci všech možných přístupů k jejímu naplnění. Jelikož nejvýraznější je podíl emisí CO2 právě v odvětví energetiky, spojené s výrobou energie v uhelných elektrárnách, je snahou postupně nahrazovat tyto zdroje zdroji obnovitelnými (zejména slunečními a větrnými elektrárnami), případně transformovat uhelné elektrárny a teplárny na zemní plyn či bioplyn. Z toho důvodu vznikají na úrovni jednotlivých států strategie k postupnému uzavírání uhelných zdrojů.

Samotná výroba z obnovitelných zdrojů však nestačí, je potřeba tuto energii dostat také do průmyslu a dopravy. Z toho důvodu je dalším klíčovým nástrojem masivní elektrifikace jednotlivých sektorů průmyslu a služeb, která předpokládá využívání právě energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, stejně jako nahrazení klasických automobilů elektromobily resp. hybridními automobily kombinujícími zemní plyn a elektřinu.

Čím dál větší tlak je také na efektivní chování a hledání úspor energie na straně spotřeby. Proto budou i nadále podporovány činnosti, vedoucí ke snižování energetické náročnosti (zateplování budov, řízené větrání, nízkoenergetické domy atd.)

Nedílnou součástí dekarbonizační cesty je také využívání alternativních paliv (např. vodík) a hledání způsobů jejich ekologicky i ekonomicky výhodné výroby.

Podobné často kladené otázky

S tématem souvisí

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Měníte dodavatele elektřiny nebo plynu? Nejste sami. Každoročně takový krok podstoupí téměř půl milionu odběratelů. Hlavní motivací přitom bývá úspora, která se často pohybuje v řádech tisíců, někdy dokonce i desetitisíců korun ročně. Klíčové ovšem je vybrat si spolehlivého dodavatele a podepsat s ním férovou smlouvu. Pojďme kouknout na to, jak taková smlouva vypadá a co obsahuje.

Refinancování půjček: Kdy je to dobrý krok a s čím je třeba počítat?

Refinancování půjček: Kdy je to dobrý krok a s čím je třeba počítat?

Končí vám fixace úrokové sazby na hypotéku? Změnila se vaše situace a najednou je splátka vaší půjčky příliš vysoká a zatěžuje váš rodinný rozpočet? To mohou být důvody pro refinancování úvěru a to jak u vaší stávající banky, tak i u jiné, která může nabídnout o něco výhodnější podmínky. Pojďme se ale kouknout, co všechno to obnáší a kdy se refinancování skutečně vyplatí.

Chystáte se na Slovensko? Je to cesta do zahraničí jako každá jiná

Chystáte se na Slovensko? Je to cesta do zahraničí jako každá jiná

Slovensko je krásná země, která každoročně naláká tisíce Čechů. Vysoké hory, vyhlášené lázně, půvabná města a jako bonus jazyk podobný tomu našemu. Co víc si přát? Nezapomínejte ale, že se slovenskými bratry už pěkných pár let nežijeme v jednom státě. Zapomenout byste proto neměli na cestovní pojištění, dálniční poplatky – a stejně jako u nás ani na povinnou výbavu a dodržování dalších předpisů.