Ceník A++, Energie A++

Šlo o spotový ceník společnosti Bohemia Energy, která ukončila svou činnost. Cena silové elektřiny se v každé hodině rovná ceně vzniklé obchodováním na denním velkoobchodním trhu zajišťovaným operátorem trhu OTE, a. s.. Jde o takzvaný SPOTovou cenu elektřiny na burze.

Co je to SPOT?

SPOTová cena je okamžitá cena elektřiny a plynu na trhu s energiemi, může se měnit i každou půl hodinu. Denní velkoobchodní trh zajišťuje operátor trhuOTE, a. s. Cenu vytváří aktuální nabídka a poptávka (v podstatě tedy reálná spotřeba v síti dané hodině). Za tuto cenu energie nakupuje na burze váš dodavatel a dorovnává tak spotřebu svých zákazníků.

Jak se stanovuje samotná cena?

Cena se stanovuje hodinově u elektřiny a denně u plynu podle ceny, za kterou se elektřina a plyn obchodovaly na velkoobchodním trhu v době dodávky. Přepočítává se na koruny aktuálně platným středovým kurzem České národní banky. Cenu si je možné kdykoli ověřit z veřejně dostupných informací. K ceně za odebranou elektřinu a/nebo plyn se připočítává ještě tzv. regulovaná cena, která je pro všechny dodavatele stejná a daná zákonem. Skládá se z ceny za distribuci, systémové služby a daně.

Podobné často kladené otázky

S tématem souvisí

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz