Jan Strmiska | 14. 9. 2020

Domácí otrava plynem. Častější, než si myslíte

Zemní plyn je stále oblíbenější zdroj energie. Je ekologicky čistý, levný a prověřený roky používání. Počet přípojek v ČR roste. Co když se ale něco zvrtne?

Zemní plyn, který známe doma z vaření, není jedovatý. Sám o sobě je to nejedovatý plyn bez zápachu, bez chuti i barvy. Více o tom, proč zemní plyn nevoní po žvýkačkách, si přečtěte tady. Přesto plyn představuje tři základní rizika.1/ Je to nástroj sebevrahů

Toxické vlastnosti toho plynu jsou sice zanedbatelné, ale nadýchání způsobuje malátnost, bolesti hlavy a pocit tlaku v očích. Stačí se rychle nadýchat čerstvého vzduchu a tyto příznaky zmizí, jenže pokud dáte hlavu do trouby a už ji nevyndáte, zmalátníte a nakonec se udusíte.2/ Může dojít k výbuchu

Výbušnost je rozhodně nejnebezpečnějším aspektem zemního plynu. Pokud dojde v uzavřené místnosti k úniku plynu a po nějaké době se dostatečně zvýší jeho koncentrace, stačí jakýkoli otevřený oheň nebo jiskra a dojde k ničivému výbuchu. Známe to všichni z akčních filmů, kdy hrdina nechá unikat plyn a pak zapne například mikrovlnku s něčím uvnitř, co se po chvíli vznítí. Zafunguje to jako roznětka.

V realitě asi nepotkáte Jasona Bournea útočícího mikrovlnkou, ale ono to tak funguje i v případě havárie. V prosinci 2019 firma provádějící výkopové práce před panelákem v Prešově překopla plynovod. Po nějaké době následoval výbuch i požár, a zřítilo se dokonce i schodiště domu a střecha. Požár se podařilo uhasit až následující den, zahynulo 7 lidí a 40 bylo těžce zraněno. Pozdější zkoumání události odhalilo, že dům byl nesprávně zrekonstruován, a proto se částečně výbuchem zhroutil a velice složitě se z něj kvůli tomu zachraňovali lidé. Nepodceňujte tedy ani prevenci, což znamená v tomto případě neobcházet stavební předpisy a doporučení výrobců (např. výrobců kotlů). Jakkoli to zní někdy nesmyslně a předimenzovaně.V Prešově výbuch plynu skončil smrtí spousty lidí a demolicí celého domu. Nepodceňujte dobrého sluhu a kontrolujte revize. Foto: Wikimedia Commons, Ing. Mgr. Jozef Kotulič, CC BY-SA 4.03/ Zabije vás špatně seřízený spotřebič

Sám o sobě je zemní plyn sice nejedovatý, ale může nastat jiný problém. Pokud máte špatně seřízené spotřebiče, třeba karmu nebo i vařič, může docházet k nedokonalému spalování. A při něm se uvolňuje oxid uhelnatý (CO). A ten je neviditelný a na rozdíl od aromatizovaného zemního plynu naprosto bez zápachu. Říká se mu také neviditelný zabiják. Problém může být nejen v seřízení, ale i ve špatném umístění spotřebiče, například při nedostatečném přívodu vzduchu. Třeba když si příliš „zazdíte“ svou karmu někam do komory aby nebyla vidět. Na vině může být také špatný komín.

Celé tohle s oxidem uhelnatým není úplně zanedbatelný problém. Ročně jde o 1500 případů, ke kterým vyjíždí záchranáři, a z toho přibližně 100 lidí nepřežije. To jsme u úmrtnosti stejného řádu, jako je koronavirus (ten je zatím někde kolem 500 úmrtí ročně).Jak poznám otravu oxidem uhelnatým?

Cítíte únavu a bolest hlavy. Když je toho ve vzduchu více, už se dostavují závratě a silná žaludeční nevolnost. Léčba je klasicky jednoduchá, potřebujete pomalu dýchat čerstvý vzduch. Ale na rozdíl od přidušení zemním plynem vyhledejte i tak lékaře. Otrava oxidem uhelnatým může způsobit i dlouhodobé zdravotní potíže.A jak se nejlépe připravit?

Určitě nepodceňujte pravidelnou revizi svých spotřebičů. Jednou ročně by měl všechno zkontrolovat technik. Přijde vás to asi na 1000 korun, což jsou vzhledem k riziku dobře investované peníze. Někteří dodavatelé kontrolu plynového kotle a spalinových cest nabízejí jako součást svých služeb a je to zdarma. Pomůže i výměna spotřebiče. Stará a z principu nespolehlivá karma versus moderní kondenzační kotel, to se bezpečnostně ani vůbec nedá srovnávat.Jason Bourne používá jako roznětku toaster, Steven Seagal zase mikrovlnku. Cesty boží jsou nevyzpytatelné. Foto: Universal (2004).Varovat vás mohou čidla

Pořídit si můžete i různá čidla měřící především koncentraci oxidu uhelnatého. Není to nijak závratná investice. Od čidel za tři stovky v Lidlu až po špičkový designový detektor Google Nest za 4500 Kč kompatibilní s asistentem Google Alexa a Google Asistentem, ovládaný samozřejmě na dálku přes mobil.